Утре е голем ден! Еве кој бил Светецот Никола и какви легенди се поврзани со неговото име и празник!

18 декември, 2020
светец

Свети Никола е светец, кој се слави како заштитник на големата проја на православните семејства. Покрај тоа, многу легенди се поврзани со овој светец поради неговиот возбудлив живот, кој со векови ги фасцинирал сите христијани.

За време на неговиот возбудлив живот, тој направил многу добри дела, за кои многу векови подоцна се вртат многу легенди, врз основа на кои се формирале обичаи што и денес се почитуваат.

Роден е во градот Патара во Ликија на медитеранскиот брег на денешната турска провинција Анадолија во четвртиот век. Тој беше единственото дете на богати родители,кои починаа во голема епидемија. По тој настан, младиот Никола им го подели целото наследено богатство на сиромашните. Служел во градот Мири и оттука го добил името Свети Никола од Мира.

За време на неговиот возбудлив живот, тој направил многу добри дела, за кои многу векови подоцна се вртат многу легенди, врз основа на кои се формирале обичаи што и денес се почитуваат.

Луѓето го сметаа за светец за време на неговиот живот. Го повикаа на помош при болест, несреќа или слабост …
За време на владеењето на императорите Диоклецијан и Максимијан, за време на прогонството и тортурата врз христијаните, тој бил затворен во зандана, но и таму не престанал да проповеда и да шири христијанство.

Луѓето го сметаа за светец за време на неговиот живот. Го повикаа на помош при болест, несреќа или слабост. Христијаните веруваат дека тој одговарал на сите и дека им помагал на сите, а таа светлина светнала од неговото лице. Се разболе во старост и почина на 6 декември 343 година. Свети Никола се слави и на тој ден, што е всушност 19 декември според новиот календар.

Легендата за трите девојки

Една од најпознатите легенди е онаа за три сиромашни девојки кои ги спасил од мизерија и несреќи затоа што нивниот бездушен, одеднаш осиромашен татко сакал да ги продаде во бело ропство затоа што во тоа време не можел да им обезбеди задолжителен мираз. Според легендата, една мрачна ноќ, Свети Никола, низ прозорецот, во друга верзија на легендата, вметнал пакет златници преку оџакот за да им обезбеди спас.

Обичајот да се даваат подароци на децата на денот на Св. Никола е врзан за оваа легенда. Родителите им оставаат монети и слатки во своите чизми или чорапи за децата затоа што златните монети што Свети Никола ги фрлил во трите девојки низ прозорецот, исто така паднале во нивните чизми.

Според друга легенда, златните монети вметнати низ оџакот паднале директно во чорапите што девојчињата ги оставале во каминот за да ги исушат ноќе. Христијаните на кои оваа верзија на истата легенда им е поблиску во пресрет на Денот на Свети Никола, ставаат детски чорапи на отворено огниште.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi