Во мозокот е откриен „центар на злото“, тие работат на наоѓање таблета што ќе спречи насилство!

4 декември, 2020
насилство

Истражувачите од универзитетот во Њујорк проучуваат дали може да се спречат лошите намери доколку се откријат пред да се случи агресивен напад или насилно однесување.

Регионот на мозокот познат како вентролатерален дел од вентромедијалниот хипоталамус, кој ја контролира телесната температура, гладот ​​и спиењето, станува активен пред нападот.

Дејствувањето во тој регион може да спречи насилно однесување, па дури и сексуална агресија.

Студија на група научници од Њујорк укажува на мозочни кола кои се важни за мотивирање на агресијата што се јавува кога животните се подготвуваат за напад. Се тврди дека откритието може да доведе до откривање на лекови кои спречуваат насилство пред тоа да се случи.

nasilje

Може да се развие технологија која континуирано ќе го следи нивото на агресија на една личност. Ова може да се направи неетички и ќе се појават прашања во врска со влијанието врз слободната волја, но лекарите сметаат дека ова е многу слаба можност и дека етичките и правните проблеми се решаваат.

Кај многу ‘рбетници, поединците бараат можност за агресија, иако нема вистински причини.

Неколку региони на мозокот се поврзани со напади како одговор на закана, но многу малку се знае за механизмите вклучени во самоиндуцирано или доброволно однесување што бара агресија и кога заканата не постои.

Деактивирање на тој регион би го намалило ваквото непровоцирано, агресивно однесување и ќе спречи идни напади.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris