НАУЧНИЦИТЕ ЗАГРИЖЕНИ! Ова започна да се движи од Арктикот кон Русија и лесно може да ги загрози СИТЕ ЛУЃЕ НА ЗЕМЈАТА!

27 јули, 2020
naucnici

Геолозите ширум светот се загрижени за брзото движење на северниот магнетски пол од канадскиот Арктик кон Русија. Научниците од лабораторијата за геомагнетизам на Универзитетот во Ливерпул открија дека јужноатлантската аномалија – област помеѓу Јужна Америка и Јужна Африка каде магнетното поле е многу послабо од кое било друго место на планетата – веројатно е вака со милиони години .

Во една статија во научно списание, истражувачите проучувале вулкански карпи од островот Света Елена – оддалечен остров во Јужниот Атлантик кој е во центарот на геолошка аномалија. Островот е најпознат како место каде Наполеон Бонапарта беше прогонет во 1815 година по битката со Ватерло. Геолошката аномалија под Света Елена е многу подолга отколку што мислиме.Со проучувањето примероци од вулканско карпести јадра од островот, кои сочувале зрна магнетизиран железен оксид што ја покажале насоката и јачината на магнетното поле на Земјата во моментот на нивното формирање, истражувачите заклучиле дека овој конкретен регион има нестабилно магнетно поле милиони години, не само векови, што би укажувало на можен почеток на магнетен пресврт.

Наодите на истражувачите на Ливерпул се значајни затоа што пресвртот на магнетните столбови – што најверојатно се случува на секои неколку стотици милениуми во текот на изминатите 20 милиони години, а кој последен пат се случи пред околу 780.000 години – може да има големи последици за човечката цивилизација. Може да го ослабне природниот магнетски штит и да остави електрични мрежи чувствителни на соларни бури и други вселенски појави. Да не ги спомнуваме штетите на самите луѓе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi