Решете го овој краток тест и проверете дали сте од оние кои БРЗО РАЗМИСЛУВААТ!

27 ноември, 2020
НАС

Едноставните загатки се одличен начин за да го вклучите вашиот мозок


Многу е важно покрај телото, да ги тренирате и „облините“ на вашиот мозок.

А како се вежба мозокот?

Експертите велат дека најдобрите загатки се загатките што ги тестираат вашите ментални вештини.
Нашите умови се постојано зафатени со справување со секојдневните задачи и проблеми од работа, од училиште и многу повеќе. Затоа е добро да се менуваат навиките од време на време. Забавно е да се предизвикате себеси, да научите нови вештини и да го тестирате вашиот мозок за да видите колку сте се подобриле.

Решете ги овие 12 загатки и откријте дали сте „брз размислувач“!

1. Двајца пријатели одиграа 5 партии шах. И двајцата победија по 3 пати. Како е можно тоа?

– Тие не играа едни против други, туку со други луѓе.

2. Ако го повикате по име, тоа ќе исчезне. Што е тоа?

– Тишината.

3. Каде можете да најдете градови без луѓе, реки без вода и шуми без дрвја?

– На мапата.

4. Телефонот падна во чаша полна со кафе, но сепак работи без проблеми. Зошто е така?

– Бидејќи во шолјата има зрна кафе, а не сварено кафе.

5. Кој е најдобриот начин да ја фрлите топката колку што можете подалеку без таа да се врати и без да удрите нешто или да побарате некој да ви ја донесе или да ја фрли назад?

– Да ја фрлите топката нагоре.

6. Што има раце, но не може да аплаудира?

– Рачен часовник.

7. Што има помеѓу морето и плажата?

– Буквата „и“.

8. Во кој месец од годината луѓето спијат најмалку?

– Во февруари (затоа што има најмалку денови).

9. Што е тоа што треба да го споделите со други луѓе, но кога ќе го споделите, веќе го немате?

– Тајна.

10. Помина еден век покрај морето, но сè уште не знае да плива. Што е тоа?

– Песок.

11. Кога на луѓето им треба ова, тие го фрлаат. Кога не им треба, тие го подигнуваат. Што е тоа?

– Сидро.

12. Еден земјоделец се обложил со месар дека може да јаде едно јаболко две години, без да се расипе. Како е можно тоа?

– Едноставно е. Сè што треба да стори е да го гризне јаболкото на 31 декември, а да го заврши на 1 јануари.

На колку прашања одговоривте точно? Што беше најлесно да се реши? Кои се најтешките? Дали знаете некоја друга добра загатка?

Пишете ни во коментарите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi