Што му значи на него твоето неверство? И жените изневеруваат, не сме светици! Еве и зошто!

18 декември, 2020
7cf666bce87d06ab9dc6da143fcc5f05e133b896_articlemain


Кога некој ќе спомене неверство, веднаш помислувате на мажите, нели?

Неодамнешното истражување спроведено од Универзитетот во Индијана открива дека 19% од жените признале дека изневеруваат, што е нешто помалку од 23% од мажите кои признале неверство. Тоа е голем скок од 90-тите, кога, наводно, само 10% од жените биле неверни.

Сепак, она што ги одделува неверството меѓу жените и мажите се причините за изневерување. Кај жените, емоциите се една од најважните компоненти. Според истражувањето спроведено во Велика Британија, 57% од жените изјавиле дека ги сакаат своите љубовници. За споредба, само 27% од мажите признале дека ги сакаат своите љубовнички.

Жените сакаат да се чувствуваат пожелно и сакаат да знаат дека будат сексуални чувства кај мажите. Жените имаат поголема веројатност да го прекршат заветот на моногамија затоа што обично бараат емоционална врска отколку секс.

Па, зошто жените изневеруваат? Еве четири главни причини:

Се чувствуваме потценети. Ова е веројатно едно од најголемите клишеа меѓу причините за изневерување: жената чувствува дека не добива доволно внимание или нејзиното момче или сопруг ја игнорираат, па затоа бара внимание на друго место. Таа е спремна на сè за да се чувствува ценета и обожавана.

Ние сакаме поголема блискост. Жените, повеќе од мажите, се чувствуваат ценети и поврзани со партнерот преку емоционални интеракции како што се допирање, бакнување, гушкање. Жените кои не добиваат внимание и љубов од партнерот, тоа ќе го бараат на друго место. Мамењето понекогаш е полесно отколку раскинувањето бидејќи тие сè уште ги сакаат своите партнери, но другиот маж ја задоволува нивната потреба што партнерот не ја исполнува.

Досадно ни е. Жените кои поминуваат многу време дома (на пример, се грижат за децата) може да се чувствуваат како нивниот живот да нема значење и да бараат возбуда. Таа возбуда може да биде во форма на тренер од теретаната или познаник од кафуле.

Страдаме од нарушувања на интимноста. Детска траума или сексуална злоупотреба може да доведе до проблеми во зрелоста, како што се сексуална зависност или сериско мамење. Потоа, тие го користат сексот како средство за исполнување на неисполнети емоционални потреби.

Се разбира, за многумина, причината за изневерување е можноста што им е презентирана. Некои жени изневеруваат затоа што не се чувствуваат сакани, ценети или секси, но стануваат свесни за тоа само кога друг маж ќе почне да им обрнува внимание.

Затоа вреди да се истакне дека комуникацијата е клучот за добра врска, особено затоа што им помага на двајцата партнери да останат верни едни на други. Секој треба да преземе одговорност за комуникација на своите потреби и за вистинско слушање на потребите на партнерите, а кога не може да се исполнат потребите, партнерите треба заеднички да најдат начин да ги исполнат и, доколку не можат, да се разделат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris