Знаете ли за што служат двете копчиња на казанчето на WC шољата?

7 октомври, 2020
a571753001753dd2ad84a301fea13f91ef303399


Тоалетите со двојно испирање трошат повеќе вода отколку обичните казанчиња, според новото истражување.

„Со толку многу тоалети со двојно испирање што течат континуирано, загубите на вода сега ја надминуваат количината на вода што треба да ја заштедат на национално ниво“, изјави Ендрју Такер, менаџер за ефикасност на вода на Темза Вода, за Би-Би-Си.


Традиционалните тоалети користат систем сифон, рачката присилува голема количина на вода во цевката. Кога воздухот ќе ја погоди цевката за сифон, таа исто така престанува да ја цеди водата. Повеќето тоалети со двоен флеш користат вентил за пад, кој се наоѓа под вода на дното на резервоарот. Наместо да се потпира на сифони, таа ја користи гравитацијата за да ја заврши работата, што значи дека треба да користи помалку вода за секое испирање. Но, тој вентил лесно може да заглави во минерални наслаги или друг отпад, па затоа тоалетот постојано се полни.

– Сифонот нема да истекува додека излезниот вентил – ако ги погледнеме бројките што ги имаме – не може да истече во рок од една недела по инсталацијата. Може да трае две години, но сепак ќе протече – изјави за Би-Би-Си Џејсон Паркер, генерален директор на производителот на водоснабдување, Томас Дадел.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum