НАСКОРО ЗАПОЧНУВА ДА СЕ ЕМИТУВА НОВА СЕРИЈА НА МАЛИТЕ ЕКРАНИ: „Клан“ е приказна за Аркан, Цеца и Земунците!

11 декември, 2020
825251_ceca-svetlana-raznatovic-arkan-zeljko-raznatovic_ls

На крајот од една многу возбудлива ТВ година, серијата „Клан“ пристигнува на малите екрани, каде во првата епизода ќе видиме убиство што потсетува на атентатот врз Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Како што неофицијално дознаваме, паралелно со главниот заплет во серијата, ќе можеме да видиме мотиви и детали кои потсетуваат на бурните настани од белградскиот асфалт, па се очекува да видиме ликови инспирирани од Цеца Ражнатовиќ, како и членови на т.н. на земунскиот клан.

Како што е наведено во најавата за серијата, убиството на Тигар, најголемиот шеф на мафијата во овој дел на Европа, го потресе дното на српското подземје. Многумина сакаат да го заземат неговото место, картите повторно се делат, секој сака свој парче плен и тие се подготвени на сè за да го освојат … На маргините на тој свет, Шок и Паша, провинцијалци и не премногу успешни ситни крадци, само што ја започнуваат својата кариера , што ќе ги доведе до незамисливи височини.

Замислена како длабок и досега невиден увид во срцето на криминалните организации и нивните бројни работни места, оваа модерна акциона драма со бесен ритам го следи подемот на двајца ситни криминалци во светот на српското подземје – ова е синопсисот на новата серија.

Во првите сцени веќе го гледаме убиството на Тигар, кого го игра Петар Бенчина, кој доаѓа во хотел во друштво на својата сопруга. Кој беше инспирацијата за приказната, работата е јасна. Режисерот Слободан Скерлиќ вели дека немал намера да прави серијал за Цеца, ниту за „Земунците“.

– Главна намера ми е да го уништам имиџот на криминалците како витези на асфалтот, да ги покажам во моменти кога се слаби и несигурни, но и да потенцирам дека неопходните предуслови за успех во таа економска активност се бескрупулозноста и корупцијата. Тоа значи контакт со установата – безбедност, полиција, политички – вели директорот Скерлиќ.

Главните улоги ги толкуваат Александар Димитријевиќ и Недим Незировиќ. Покрај нив, во „Клан“ ќе ги гледаме и Владимир Ковачевиќ, Ненад Ј.Поповиќ, Младен Совиj, Иван Зариќ, Урош Јовчиќ, Милош Танасковиќ, Милош Петровиќ Тројпец и други. Креатор, режисер и сценарист на серијата „Клан“ е Слободан Скерлиќ, кој е познат по режијата на филмовите „До коске“ и „Топ е било врео“. Директор на фотографија е Маја Радошевиќ, сценограф е Кирил Спасески, костимограф е Тања Радичиќ, а за шминката е одговорна Дубравка Бугатлија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit