Не е она што прво Ви паѓа на памет! Психолозите откриваат зошто с*ксуалниот однос нѐ прави среќни

5 август, 20200
Hot-couple-romantic-love-cuddling-emotions-lips-kiss

Многу студии потврдија дека постои силна врска помеѓу редовниот секс и среќата на една личност, но прашањето е што е толку магично во сексот што нè прави толку среќни? Колку и да е пријатно, не, оргазмот не е одговорен за долгорочните позитивни ефекти од сексот.

Во студијата објавена во билтенот „Личност и социјална психологија“, канадските и швајцарските психолози откриле што нè прави среќни во сексот, а одговорот многу ги изненади.

Тој го наведува изразувањето на нежност како главна причина – и пред и после односот.

“Љубовта е само механизам чија цел е некој да нè нарече „Мил/а“ или „љубов“ после сексот. Сепак, важно е овие зборови да доаѓаат од партнерот кој го цениме и сакаме и то е потврда за нашиот добар избор за љубов. „Колку повеќе секс, толку подобро“ напиша психологот Џулијан Барнс.

Луѓето лесно постигнуваат оргазам самостојно, но нежноста е потешко да ја обезбедите сами на себе, а кога станува збор за оваа тема, мажите и жените го делат мислењето – дури две третини од луѓето во стабилни односи сакаат повеќе да се гушкаат.

Околу 80% од луѓето сметаат дека физичкиот контакт е многу важен елемент во врската, а после тоа тие се чувствуваат попривлечно и поубаво, пренесува „Bussines Insider“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris