Шведски тренд: “Тајни клубови” во кои жените не смеат да влезат се сѐ попопуларни поради корона вирусот

10 мај, 20200
шведска

Кога некој споменува машка вечер каде што се готви и се дружи, првата асоцијација е веројатно пиво и скара, но Швеѓаните имаат малку поинаков концепт за интимност кај мажите. Во последниве години, клубовите се раширија низ цела Шведска каде жените обично не се добредојдени, но во истите разговараат за прашања што ги засегаат.

На тапет се дебати за сите начини на кои жените би можеле да се третираат подобро, но и животот воопшто. Се разговара и за коронавирусот, осаменоста и несигурноста, како и за политиката и важните социјални прашања. За време на пандемија, интересот за вакви клубови е уште поголем заради појава на стравови, проблеми и загриженост.

Непрофитните организации како „Make Equal“ и „MÄN“ собираат илјадници Швеѓани кои запознаваат странци за да разговараат, дебатираат, а понекогаш и добро да се караат околу прашањата за родова еднаквост во општеството и други теми.

Тие се дружат во становите во текот на вечерата, пиејќи кафе во канцеларијата после работа, но излегуваат и во клубови и разговараат за пијалоци. Хаштагот killmiddag, што значи ергенска забава или разговор за мажи, последниве години станува се повеќе популарен на шведските социјални мрежи бидејќи сè поголем број на млади сакаат да зборуваат за важни социолошки теми и отворено да разговараат за тоа како се чувствуваат.

Можеби се прашуваме зошто не разговараат со своите пријатели? Причината зошто избираат непознато општество е затоа што не мора да ги преминуваат личните граници што постојат меѓу пријателите – полесно им е да ги отворат своите души без страв од осуда или критика од луѓе што не ги знаат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris