Декорација која ќе ве воодушеви: Овие тикви се вистински уметнички дела

1 ноември, 2020
bundeve

Кога се споменува Ноќта на вештерките, првата асоцијација со луѓе е претежно костумите и тиквите. И навистина, овој вид светилки е неизбежна декорација за време на есента, а особено на 31-ви октомври. Секоја година, милиони луѓе ширум светот берат тикви и го слават Ноќта на вештерките на различни начини. Сепак, секогаш има уметнички души кои тиквите ги претвораат во маестрални скулптури или фенери.


Сепак, дали знаете зошто воопшто се резбаат тикви и зошто се користат? Одговорот на тоа прашање лежи во една стара легенда. Иако Ноќта на вештерките не се слави во нашата земја, секогаш е интересно да се слушнат приказни од други култури.


Уживајте во приказната и разгледајте некои од најкреативните решенија што ги најдовме на Интернет, токму за вас.

Имено, Џек О’Лантерн (Џек Фенер), бил ковач кој е надалеку познат по својата скржавост. Една од приказните вели дека тој го измамил ѓаволот нудејќи ја својата душа во замена за пијалок. Откако ѓаволот се претворил во паричка да го плати пијалокот, Џек брзо го стави во џебот каде што беше крстот, па ѓаволот веќе не можел да се враќа во првобитната форма.

Дури откако му вети на Џек дека нема да ја бара својата душа уште десет години, Џек го извади од џеб. Кога по тој период ѓаволот повторно се појавил, Џек повторно го измамил, замолувајќи му да му даде јаболко од дрвото, но тој брзо нацртал крст на кората на дрвото, така што ѓаволот не можел повторно да излезе.

View this post on Instagram

#snake #pumpkincarving #vegetablecarving

A post shared by Angel Boraliev (@atelierabcarving) on


Кога Џек умрел, не бил примен во рајот, заради неговиот грешен живот, и пред портите на пеколот го пречекал ѓаволот, кој исто така не сакал да го прими, но го вратил во темнината, а единственото нешто што му го дал на Џек било едно парче јаглен. Џек имал репка во џебот, која ја ископа и стави јаглен во неа.

Оттогаш, Џек никогаш не го најде патот дома и талка во темница носејќи издлабена репка во раката. Така Џек О’Лантерн стана симбол на душата која лута меѓу световите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi