Совршени принцес крофни кои се топат во уста!

15 октомври, 2020
krofni

Состојки:

За тестото:

– 100 гр путер

– 150 гр брашно

– 1/4 л вода

– 4 јајца

– прстофат сол

– 10 гр путер за премачкување на плехот

– шеќер во прав

Фил:

– 600 мл млеко

– 8 лажици шеќер

– 1 лажица путер

– 4 жолчки

– 4 лажици брашно

Подготовка:

Путерот, водата и солта ставете ги да се варат. Тргнете ги од шпоретот и веднаш истурете го брашното. Мешајте за да се изедначи масата.

Додавајте едно по едно јајце и постојано мешајте.

Наполнете го шприцот и исцедете го тестото во подмачкана тава.

Печете околу 20 минути на 220 степени, без да ја отворите рерната.

Ставете половина литар млеко, 4 лажици шеќер и путер да се варат.

Изматете 4 жолчки со 4 лажици шеќер, 4 лажици брашно и 100 мл ладно млеко. Варете како пудинг и изладете го филот.

Исечете ги ладните крофни на половина, пополнете со фил и посипете ги со шеќер во прав.

Пријатно!