Путин се подготвува да изврши инвазија на некои земји поради економската криза!

20 мај, 2020
putin

Авторот на текстот од порталот „Атлантикот“ Том Мектег тврди дека ова е ставот на експертот за надворешна политика Роберт Каплан, иако не беше цитиран на оваа тема.

Експертите за надворешна политика ги предупредуваат британските власти да се подготват за „кинеска хегемонија“ по пандемијата на корона вирусот, како и за можна руска инвазија на некоја од земјите.

Според „Раша Тудеј“, на порталот „Атлантикот“ се појави текст, кој зборува за политичкиот распад што наводно ќе се случи по пандемијата, нагласувајќи дека тој ќе претставува „втор геополитички бран“.

Едно од најголемите стравувања што за експертите предупредуваа  е дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да направи инавазии на земји, со цел да ги надомести последиците од економската криза предизвикана од пандемијата на корона вирусот и цената на нафтата.

Природата на правилото на Путин е дека тој не може да застане: тој мора да продолжи напред. Тоа го прави уште понестабилен, рече Мајкл Кларк, професор на „Кингс колеџ“ во Лондон.

Напис кој беше причина за расправија меѓу Москва и Лондон

За потсетување, руската амбасада во Лондон ја повика  „Фајненшал тајмс“ пред неколку дена да ги побие тврдењата од својот напис во кој се наведува дека бројот на загинати од вирусот корона во Русија е наводно многу поголем од официјалната статистика, рече денес амбасадорот Андреј Келин.

– Испративме порака на главниот уредник на „Фајненшал тајмс“, Роули Калаф, а потоа разговарав лично со неа и реков дека статијата што ја објавиле мора да биде одбиена затоа што не одговара на вистината – рече амбасадорот за ТАСС.

Тој додаде дека обвинувањата во статијата не ги одразуваат настаните во Русија и што е најважно, не ги одразуваат напорите на владата и сите други тела во борбата против корона вирусот.