Трамп: Корона вирусот ќе исчезне и без вакцина

9 мај, 2020
tramp

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека корона вирусот ќе исчезне и без вакцина.

Трамп рече дека очекува во САД да има 95.000 или повеќе жртви од корона вирусот.

Во САД досега повеќе од 77.000 луѓе починале од корона вирусот, додека скоро 1,3 милиони луѓе се заразени.

Помошникот на потпретседателот на САД, Мајк Пенс исто така беше позитивен на корона вирусот.

Претходно, на 7 мај, медиумите објавија дека тој бил позитивен на корона вирусот и член на службата која работи како еден од личните асистенти на Претседателот на Соединетите држави.

Белата куќа во четвртокот објави дека и Трамп и Пенс се негативни за корона вирусот.

Иако вирусот корона влезе во Белата куќа, американскиот претседател продолжува да се појавува во јавноста без заштитна опрема.

Во Соединетите држави невработеноста порасна за скоро 15 проценти од почетокот на пандемијата, додека скоро 20 милиони луѓе ги загубија своите работни места.