5 трендови во дизајнот кои ќе ве натераат да преуредите се

29 април, 2020
Naslovna

Трендовите во дизајнот на ентериер не се менуваат толку често колку што се менуваат модните трендови, сепак, секоја сезона нè воодушевува од некоја нова идеја која зафаќа социјални мрежи и списанија за живот. Нагласивме пет трендови што ги гледаме насекаде што сигурно ќе се населат во многу домови во 2020 година, и лесно би можеле да ви направат преуредување. На крајот на краиштата, на сите ни треба мала промена тука и таму.

Видете ги 5-те дизајни.

Сина боја

Уште откако Пантоне објави дека сината ќе биде боја на годината, ова се одрази во трендовите во модната индустрија, како и во трендовите во дизајнот на ентериер. Се разбира, тоа не значи дека мора да земете четка и да ги насликате сите sидови во хит нијансата, но можете да го зачините вашиот дом со, на пример, завеси, фотелја или килим во некоја сенка на сина боја.

Гигантски тапети кои изгледаат како фотографија

Тапетите се одамна популарни во дизајнот на ентериер, без разлика дали станува збор за ретро позадина со весела и впечатлива шема или оние што потсетуваат на уметнички дела или, за многумина, вашите омилени – фотографии.

Урбана џунгла

Урбаната џунгла е глобално движење што зема замав пред неколку години, и се чини дека нема да венее во 2020 година. Становите чии простории (па дури и бањи) се преплавени со различни растенија, сепак многу нè воодушевуваат, а покрај тоа што изгледаат неодоливо убави, растенијата ќе донесат малку, смирувачка енергија во секој ентериер.

Употреба на природни материјали

Секој вистински познавач ќе ви каже дека нема поцврст мебел од дрво. И навистина, ќе можете да имате таков мебел со генерации, и ќе изгледа подобро со возраста. Се разбира, полно дрво е многу скапо, и можете да внесете природни материјали во вашиот дом со замена на синтетиката со лен.

Тапети на таванот

Покрај фактот дека сакаме да залепиме позадина на страничните sидови, исто така сакаме да ги лепиме на таваните. Ова е многу непостојан тренд, но се вели дека процесот на лепење позадина на таваните е доста предизвик. Меѓутоа, ако се впуштите во овој потфат, ние веруваме дека ќе бидете воодушевени од ефектот.