Барате црно злато: 7 локации кои мораат да ги посетат сите што сакаат чоколадо!

4 мај, 2020
Naslovna

О, да, љубителите на чоколадата ќе дојдат и во градот Гауди. На крајот на краиштата, хуровите, кои најдобро можат да се опишат како крофни кои се потопуваар во чоколадо, се доста популарни…

Некои уживаат во овошјето, други уживаат во зеленчукот, додека други се колнат дека нема подобра работа отколку добар бифтек. Но, веќе го знаете она – сто луѓе, сто чуда. Значи, низ целата приказна, има такви кои сметаат дека чоколадото, а не нафтата, е црното злато, па ајде да погледнеме низ целиот свет малку и да видиме на кои места треба да одат овие љубители…

Херши, Пенсилванија

Иако овие чоколади можеби не се толку познати во моментов, бидејќи можете да ги купите само во неколку специјализирани продавници, во САД името Херши е синоним за чоколадо. Така, на истоименото место можете да ја посетите фабриката, тематски парк, хотел, па дури и да се препуштите на магијата на третманот спа со чоколада …

Света Луција

Островот Карибите е прилично популарна туристичка дестинација за сите љубители на чоколади. Тука ве чекаат многу тематски работи поврзани со чоколадата, исто така, ве чекаат тука и посета на фармата какао, тематски месец посветен на чоколадото … Буквално, ние сме под впечаток дека чоколадото е начин на живот овде.

Барселона

О, да, љубителите на чоколадата ќе дојдат и во градот Гауди. На крајот на краиштата, хуровите, кои најдобро можат да се опишат како крофни потопени со чоколадо, се доста популарни. Постојат и чоколадни пешачки турнеи, но исто така и познатата Museu de la Xocolata каде што не само што ќе ја запознаете историјата на овој десерт, туку ќе видите и неколку фасцинантни скулптури. Од чоколадо, така???

Швајцарија

Што прво ви доаѓа на ум кога ќе ја спомнете оваа земја? Некои банки, некои часовници, но за многумина – чоколадо! Ова е вистинската чоко дестинација, и одлично е што можете да уживате при посета на многу фабрики кои со стручни насоки ќе ви подготват фини, фини дегустации.

Виена

Ок, Австрија дефинитивно не е нешто особено познато по чоколадото, но нејзиниот главен град, Виена – е. На крајот на краиштата, тука е создадена познатата торта „Sacher“ Сачер, еден од симболите на градот и ако сакате вистински вкус, одете и јадете го во хотелот Сачер во срцето на градот. Да, таму е малку поскапо, но таму е вистинскиот вкус…

Брисел

Па, ако не е Австрија, Белгија е дефинитивно позната по чоколадо, а белгиските чоколади, особено темните, се многу добро познати. Тука можете да го посетите и музејот Чок – Приказна, но на многу агли има познати продавници за чоколади, кои чекаат да го потрошите последното евро на сладок грев …

Еквадор

И за крај – право кон Јужна Америка. Еквадорците се господари во правењето чоколада, а на туристите им е овозможен пристап до фарми и фабрики. Значи, ако веќе дојдете во Еквадор и размислите зошто патот не ме нанесе да одам во Аргентина или Бразил, не очајувајте, туку препуштете се на задоволствата од чоколадото.