Дали ова ќе го замени Далгона кафето? Луѓето сега прават слично на тоа со друга состојка

24 април, 2020
Naslovna

Кафето „Далгона“ ги презеде социјалните мрежи и кујни на луѓето во последните неколку недели. Сите сакаат да го направат ова убаво и фино инстант кафе на. Сега, се појави малку поинаква верзија, и иако се чинеше невозможно – оваа изгледа уште подобро.

Интернетот е полн со различни упатства и хакови за тоа како да направите нешто, а некои од овие работи стануваат ултра-популарни, дури и ако тоа не е ништо посебно. Добар пример е кафето „Далгона“, кое е во тренд веќе некое време. Тоа започна на TikTok и одеднаш беше преку цел интернет. Мешањето на кафе со вода и шеќер за да се направи пенесто-кремаста смеса што потоа ја ставаме во чаша ладно млеко не е ништо лошо, но го направи светот луд.

View this post on Instagram

Good morning ☕️

A post shared by Amber (@amberroselorimer) on

Одличен начин да се направи убаво и фино ладно кафе кое е совршено за лето. Сега на Инстаграм се појави рецепт за нешто слично, што ќе им се допадне на оние кои не сакаат да пијат кафе. И изгледа уште подобро. Една девојка помисли на одличен начин да направи без кофеинска верзија. Ова е пенеста-крем верзија на чоколадно млеко. Во овој случај, млеко со чоколадо и јагода Несквик од јагода имаше и кај нас пред некое време, и иако веќе не е толку лесно да се најде, во продавниците има различен прав за да се направи топло чоколадо, јагода или ванила. За овој рецепт, потребно е вакво нешто, а во зависност од бојата на вашиот пијалок го избирате вкусот на какаото што ќе го користите – обичното кафе ќе испадне да биде кафе Далгона, јагода розова и ванила елегантно бело-жолто.


Потребна ви е една лажица (нормална големина, не мала) какао (обична или јагода) и 4 лажици шлаг. Ставете ги сите состојки во една чинија и измешајте додека не ви падне раката. Потоа, посипете ја смесата со ладно млеко што претходно сте ја истуриле во чаша. По избор, додадете неколку коцки мраз. И вашиот пијалок е подготвен да биде фотографиран!