Избори за Мис, реклами, моделинг: Фаталната Ким Бесинџер била кобна за машкиот род, а потоа психички заболела!

20 мај, 2020
Naslovna

Учела балет од тригодишна возраст. Кога порасна да биде девојче во средно училиште, ја собра нејзината храброст и отиде на аудиција за навивачи. На 17-годишна возраст, таа започна да аплицира на изборите за Мис, со цел да добие стипендија. Иако не успеа да победи, второто место и донесе прва реклама што ја направи младата Ким.

Набргу потоа, најголемата светска агенција за моделирање, Форд, и понуди договор. Таа одби затоа што сакаше да се зазнимава со танц и глума. Се запишала на Универзитетот во Џорџија, но наскоро донесе одлука со која ќе и се промени животот.

Таа одлучи да замине во Њујорк, за да стане модел.

Иако на почетокот заработуваше 1.000 долари на ден, Ким Басинџер никогаш не уживаше во улогата на манекенка и еднаш рече:

“Беше многу тешко. Вие одите од кастинг во кастинг и постојано се грижите за тоа како изгледате. Не можев да стојам. Се чувствував како некој да ми го држи грлото”.

Никогаш не се чувствуваше особено убаво, ниту пак ми беше важно. Таа пред списание пред многу години вели дека секогаш избегнувала огледала.

Набргу откако потпиша договор со агенцијата Форд, таа се појави на насловната страница на списанието. После тоа, понудите и рекламите за списанија почнаа да се влеваат од сите страни. Во раните 70-ти, Ким собра стотици страници од најпрестижните списанија, како и билбордите низ цела Америка.

Таа зеде часови по глума и пееше на забава во Гринич Вилиџ, Њујорк, во еден бар.

Пет години по насловната страница, Басинџер запре манекенство и се пресели во Лос Анџелес со надеж дека ќе стане актерка. Таа се појави во неколку ТВ серии, но само голем пробив и донесе насловната страна и едиторијалот на списанието „Плејбој“. После тоа, Ким Басинџер стана девојка на Бонд во филмот „Никогаш не кажувај никогаш“, каде нејзин партнер беше Шон Конери. Набргу откако излезе филмот, Шон изјави за неа: „Ким Басинџер изгледа како сестра на Лив Улман и таа го има тоа нешто“.

Само една година подоцна, таа беше номинирана за првиот Златен глобус за филмот ” Barry Levinson’s The Natural””, каде нејзин партнер беше Роберт Редфорд.

Во 1986 година, таа доби сценарио за филмот 9 и пол недели, контроверзен еротски филм, во кој нејзин партнер беше убавиот Мики Рурк. Иако филмот помина слабо во кината низ Америка, тој направи БУМ во Европа. Тие го споредија со филмот „Последното танго во Париз“ и рекоа дека Ким Басинџер е совршена:

Таа успеа да евоцира еротска тензија … врска, комплицирана и сензуална од почеток до крај.

Во деведесеттите години на минатиот век, тие беа најплодни за Ким, таа се појави во комедии, но и во сериозни драми, и беше одлична и во двата жанрови.

Таа оствари најголем профит во улогата на Вики Вејл во филмот Бетмен. По големите филмски достигнувања, Ким се одмори и се врати на работа само во 1997 година. Кога освои Оскар за споредна улога во филмот „Доверливо од ЛА“. Таа е единствената личност на светот која позираше гола за Плејбој и има Оскар.

Во 1979 година, Ким Бeсинџер се запозна со уметникот за шминка Рон Снајдер, во сетот на „Тешка земја“, и тие беа во брак кратко потоа, на 12 октомври 1980 година. Истата година Ким се разболе. Имено, познатата актерка разви агорофобија, страв од луѓе и простор. Актерката доживеа тешка епизода во супермаркетот, каде доживеа страшен напад на паника, по што не ја напуштила куќата наредните 2 месеци.

Снајдер поднесе оставка за да и помогне на својата сопруга, но тоа не вроди со плод. Двојката се разведе во ноември 1988 година, кога таа го напушти поради филмскиот продуцент во Бетмен, Џон Петерс.

Рон Бритон напиша мемоари објавен во 1998 година, во кој детално го опиша времето поминато со славната актерка и откри дека Ким имала спонтан абортус во 1981 година, како и страсна врска со Ричард Гир.

Нејзината врска со Алек Болдвин, четири години помлад, ја започна во 1990 година кога тие се состанаа на вечера во ресторанот Мортон за да разговараат за филмот „Брачниот човек“ што се подготвуваа да го снимаат.

„Тој ме бакна и ме праша дали сакам да имам деца“. – рече актерката подоцна, која во тоа време била ново разведена и тврди дека не е заинтересирана за нова врска.

Но, се чинеше дека ја интересира Болдвин, кој веднаш реши да се ожени со неа.