Ја нарекувале желка од кал, таа едвај избегала од канџите на сектата: животната приказна на Мишел Фајфер!

1 мај, 2020
Naslovna

Мишел Фајфер го прослави 62-от роденден, а таа сè уште може да се пофали со младешки изглед. Некои ја ставаат рамо до рамо со Џулија Робертс, за која честопати беше изгласана за најубава жена на светот, но оваа актерка не била секогаш сметана за убавица.

Ова е нејзината животна приказна.

-Во детството одев како патка и имав голема уста. Ме нарекуваа каллива желка – открила Мишел.

Таа беше највисока во класот и сакаше да се бори со момчињата. Не знаеше да глуми во машко друштво и не излегувала на состаноци. Таа честопати отсуствуваше од час, а нејзиниот прв автомобил, црвен Мустанг, го уништила под влијание на опијати.

Нејзиниот татко бил продавач а нејзината мајка домаќинка, така што Мишел била насочена кон образование. Во средно училиште, таа беше заинтересирана само за часови по глума. По дипломирањето, таа се пријави за церемонија за убавина и ја зеде титулата „Мис на портокалова земја“. Тоа ја охрабри да се кандидира за Мис Лос Анџелес. Иако таа не постигна значителен успех, таа ја отвори вратата во светот на глумата.

Таа се запознала со агент кој и помогнал да заигра во телевизиските реклами, а подоцна и во серии, па дури и филмови. Таа го направи своето деби во телевизиската серија на Fantasy Island, а доби и улоги поради нејзиниот  изглед. Кога се преселила во Холивуд, таа паднала под влијание на култот на „ breatharianism “. Нивните теории се засноваат на верувања дека човекот може да живее без храна и вода и да се храни со воздух и сончева светлина.

– Тие играа со мене и ме натераа да донирам пари за нивната организација. Кога разговарав со поранешен член на движењето, тој ми ја опиша манипулацијата низ која поминал. Тогаш сфатив дека сум дел од една секта – рече актерката, a за да избегаод нив, и помогнал нејзиниот прв сопруг. На 22 години, таа се омажи за актерот Питер Хортон. На нејзиниот меден месец таа дознала дека добила улога во „Брилијантин 2“ и решила да се посвети на кариерата. Тоа ја нарушило нивната врска, па тие се развеле во 1988 година.

– Ако ме прашате денес, јас бев премногу млада. Всушност, двајцата бевме премногу млади “, рече актерката. Улогата во “Scarface” скоро и недостигаше, но на барање на продуцентот, режисерот ја ангажираше. После тоа сè беше полесно. Професијата веќе не и беше само убавина, туку и талентирана актерка.

SCARFACE, Michelle Pfeiffer, 1983, (c) Universal/courtesy Everett Collection

Актерот Вал Килмер исто така паднал на шармот на Мишел Фифер. Тој напиша поезија за неа, но тоа беше само кратка авантура. Покрај тоа што е актерка во списокот со А-листа, Мишел беше една од најатрактивните во Холивуд. Машкиот дел од публиката се разгори кога се појави во секси костум во „Бетмен“. Но, не беше толку забавно искуство за неа.

– Се чувствував како да сум во вакум. Постојано се откопчував за да не се онесвестам – откри актерката што ја сакале и во филмот „Ниски страсти“. Кога почна да ја губи надежта за пронаоѓање на сродна душа, телевизискиот сценарист Дејвид И. Кели зачекори во нејзиниот живот.

– Се согласив да бидам една од оние што можат да одржат подолга љубовна врска. Но, од друга страна, навистина сакав деца и не сакав да ги имам освен ако не бев во брак “, рече Фајфер. Иако размислуваше и за човек кој ќе и направи дете без обврска, таа одлучи да посвои. Два месеци пред да го посвои девојчето, се запозна со Кели на слеп состанок. Неколку месеци подоцна тие запловеа во брак. Наскоро забремени и малата Клаудија Роуз доби брат, Џон Хенри.

Таа работеше со полно пареа уште неколку години, па по филмот „Белиот олеандер“ се посвети на своето семејство. Таа сè уште делуваше, но немаше толку ангажман како порано. Таа го стави семејството на прво место, но не ги изложи во јавноста. Нејзиниот сопруг Кели сè уште е во љубов со неа како на првиот ден.

– Тој е сладок, интелигентен и има добра смисла за хумор, како и големо срце. Тој е добар татко и ми испраќа цвеќе скоро секој ден – рече таа, додавајќи дека тие се обидуваат да имаат време за себе. Еднаш месечно, излегуваат на вечера без деца, кои се веќе возрасни денес.