Каков гест на Марија Шерифовиќ! Ѓорѓе Давид откри со што ги израдувала пејачката него и сите пациенти во “црвената зона”

30 април, 2020
Naslovna

Музичарот и актер Ѓорѓе Давид, кој неодамна се опорави од Ковид, изјави со што го одушевила неговата колешка.

Рокерот, кој е дел од жирито на музичкиот натпревар „Ѕвездите на Гранд“, го победи корона вирусот, и се појави синоќа на „шоуто Амиџи“ на Огнен Амиџиќ, во кое зборуваше за неговото искуство.

Тој разговараше за голем број теми и откри нешто што досега не и беше познато на јавноста – мал гест со кој неговата другарка Марија Шерифовиќ ги израдувала него и другите пациенти во клиниката за заразни болести.

– Ми се јави Марија и ме праша: „Што сакаш да ти донесам, изроде?“, Велам – малку овошје, слатки, малку вода. Следниот ден пристигна огромна корпа полна со овошје и слатки. Се пофалив на сите за тоа како Марија се однесува кон мене, а потоа открив дека таа испратила иста кошница за секоја просторија во „црвената зона“. Таа ме купи – искрен е Ѓорѓе.