Почина Мори Канте, хит пејачoт што сите го знаете

22 мај, 2020
Naslovna

Пејачот и музичар на Гвинеа, Мори Канте, планетарно познат по песната Yeke Yeke од 1980-тите, почина на 70-годишна возраст во болница во Конакри, потврди неговиот син Бала Канте за АФП.

Канте, познат и како „електричен грит“, ја популаризираше африканската и гвинејската музика ширум светот, а песната „Јеке јеке“ од 1987 година продаде милиони копии и го достигна врвот на музичките топ листи во многу земји.

„Гриот“ е дел од заедницата на патувачки поети, музичари и раскажувачи во Западна Африка.