Полскиот претседател прифати необичен предизвик, видеото го гледаа четири милиони луѓе

13 мај, 2020
Naslovna

Претседателот на Полска, Анджеј Дуда, сними рап песна како дел од предизвикот да се подигне помошта за медицинските професионалци кои се борат против коронавирусот, видео објавено на Интернет во понеделникот вечер.

Претседателот учествуваше во предизвикот „Hot16challenge“ што го започнаа полските рапери, кој се состоеше од пишување и снимање на 16 рап стихови до битка по нивниот избор и плаќање пари за да им помогне на медицинските професионалци кои се борат против коронавирусот. Полскиот претседател, кој сака да освои втор мандат, не сакаше да открие кој е авторот на стиховите што ги избра.


“Тие не те прашуваат за име, тие се борат против густата магла “, тој пее и додава:„ Ние сме тие, тие сум и јас “и заклучува:„ Силни раце на спасителот, сите заедно, слава на нив “.

Меѓу другите, Дуда го номинираше премиерот Матеуш Моравиески за предизвикот. Иницијативата, во која учествуваа неколку уметници, како и полскиот народен правобранител Адам Боднар, досега собра повеќе од 220.000 евра. Видеото на претседателот досега го погледнале над 4,2 милиони луѓе. Претседателските избори, одложени поради новата пандемија на коронавирус и тензиите меѓу владејачкото мнозинство и опозицијата, треба да се одржат во јуни или јули. Дуда сака да ги привлече гласовите на младите гласачи и често е активна на социјалните медиуми.