“Се чувствував како јагне кое оди на колење”: Принцезата Дајана пред смртта ги опишала мачните детали од својата венчавка

20 мај, 2020
Naslovna

Најомилената принцеза Дајана трагично почина во сообраќајна несреќа, а пред венчавката на нејзиниот син, се појавија бројни детали за денот кога и ’кажа судбоносно да” на принцот Чарлс.

Она што ги шокираше многумина и жалеше беше нејзината изјава дека ја бара љубовницата на нејзиниот иден сопруг во црквата, а сега се откриени нејзините зборови и ужасни детали што ги кажа пред да умре.

Принцезата Дајана откри како поминала пред луксузната церемонија.

– Пред два дена, имавме проба за фустани и беа запалени сите светла во катедралата Свети Павле. Само тогаш сфатив како ќе изгледа тој ден и почнав да плачам. Камила цело време беше во мојата глава – таа веруваше во драматична исповед по разводот на велшката принцеза.

Биографијата Лејди Ди ја објави книгата „Дајана: Нејзината вистинска приказна“ пред смртта на принцезата, и вметна оригинални записници во кои ги опишува болните моменти низ кои поминала пред нејзината венчавка во британскиот наследник на престолот Чарлс, кој имал афера со неговата сегашна сопруга Камила пред неговата романса со Дијана.

Дајана откри дека за време на свадбата, ја барала Камила.

– Се обидов да бидам зрела, но не можев да престанам да размислувам за неговата афера со Камила. Немав со кого да разговарам. Ноќта пред свадбата, имав ужасен напад на булимија. Јадев сè што наидов во куќата каде што спиев со сестра ми. И повраќав сè. Додека одев кон олтарот, ја барав Камила. Знаев дека е таму. Ја видов, кога заврши – рече таа.

Во разговорот со авторот на нејзината книга, принцезата раскажала како таа и Чарлс биле многу уморни на денот на нивната венчавка. Во пресрет на свадбата, тој  испрати прстен и порака во која рече: “Јас сум многу горд на тебе и кога утре ќе дојдеш во црква, ќе те чекам пред олтарот. Само погледнете ги сите во око и ‘поправете ги”.

На денот на гламурозната церемонија, саканата принцеза стискаше да се чувствува лесно.

– Бев многу, многу смирена. Смртоносно смирена. Се чувствував како јагне што го доведуваат на колење. Немаше ништо што можев да направам. Во пресрет на свадбата, последната ноќ на слобода ја поминав со сестра ми – се присети Лејди Ди.

Дајана се омажи за британскиот наследник на престолот на 20-годишна возраст, додека Чарлс во тоа време наполни 33 години. Лејди Ди открила дека има вистинска љубов од нејзина страна.

– Се сеќавам дека бев толку заљубена во мојот иден сопруг што не можев да погледнам подалеку од него. Навистина мислев дека сум најсреќната девојка на светот. Тој ќе се грижи за мене до крајот на животот. Па, јас бев многу погрешна со таа претпоставка – се сеќаваше таа едно време.

Веднаш штом се вратиле во Лондон, Дајана се опседнала со Камила, па таа сонувала за неа скоро секоја вечер. Чарлс, донесе психијатар кај неговата сопруга, но принцезата се повеќе и повеќе стануваше емотивно расипана.

– Проблемот беше во тоа што сите мислеа дека ќе се навикнам да бидам принцеза од Велс преку ноќ. Сите ме третираа како да сум направен од стакло, и јас продолжив да ги третирам сите исти – рече таа, додавајќи дека нејзиниот сопруг, неговата мајка, кралицата Елизабета Втора, секогаш доаѓале на прво место.

– Бев толку депресивна што се обидов да ги исечам вените – таа во тоа време признала на авторот на својата книга, а медиумите шпекулираат дека Чарлс и Камила се виновни за сè.