Со овој трик, најчистите патики повторно ќе бидат светли бели: Потребна е само една состојка

13 мај, 2020
Насловна

Белите патики се навистина идеални за пролет и лето, сепак, ако ги носите често, тие веќе не изгледаат толку убави. Тие обично заземаат сивкава боја и го губат оригиналниот сјај.

Можете да ги исчистите патиките со сода бикарбона, детергент за алишта или оцет, но најлесниот начин вклучува само еден производ што дефинитивно веќе го имате при рака: течност за миење садови.

Звучи чудно, со оглед на тоа што оваа течност обично се користи за миење плочки и чаши, а не за облека и чевли, но Маив Ричмонд, основачот на матичната организација Maeve’s Method, вели дека е одлична за вашите бели патики.

Тајната лежи во волшебните агенси.

– Течноста за миење садови обично се поврзува со садови за перење и тави, но всушност тоа е одлична универзална алатка за чистење на домот, вклучително и чевли. Ова се должи на магичните средства за чистење што се наоѓаат во него. Главната активна состојка е детергент, па затоа кога се меша со вода, создава лесни, пенести меури што се одлични за пробивање на дамки и пропаѓање на масло, или нечистотија од улицата што ги извалкала белите патики – посочува Маив.


Како да се исчистат белите патики?

– За да направите белите патики повторно да изгледаат нови, истурете ја течноста за миење садови (не повеќе од лажичка) во чаша вода и промешајте додека не добиете пена. Потоа користете чист сунѓер или стара четка за заби за нежно да ја истријте смесата на сите површини, вклучувајќи го и ѓонот, објаснува Ричмонд. За да ги исушите, експертот препорачува употреба на сув, чист сунѓер или пешкир. Избришете ги додека чистите.

– Можеби ќе треба да ја повторите постапката додека не се отстранат нечистотиите и дамките од некои области, затоа бидете трпеливи. И ако дамките се тврдокорни, додајте малку алкохолен оцет и сода бикарбона во смесата за дополнителен ефект на белење – заклучува Ричмонд.