Успеа да изгуби 80 килограми со овие 3 едноставни правила!

23 април, 2020
hranaa

Мери (54) се бори цел живот со вишокот килограми. Таа вели дека немала здравствени проблеми, но причина за нејзината дебелина била нејзиниот лош карактер и голема љубов кон храната.

“Ја сакам храната и уживам во тоа, но едно утро се разбудив и си реков дека е доволно. Не се чувствував добро во моето тело. Не ми се допадна одразот во огледалото што требаше да го гледам секој ден. Решив да ја доведам линијата до совршенство “, рече таа.

Со 3 мали корекции, успеа да ја постигне својата цел. 

2 пати на ден чаша домашно црно кафе

Истражувањата покажуваат дека црното кафе го забрзува метаболизмот и го охрабрува организмот побрзо да согорува маснотии, но постои правило како треба да го пиете за да изгубите килограми.

Експертите посочуваат дека луѓето кои пијат кафе согоруваат дополнителни 150 калории на ден. Тоа е затоа што кофеинот ја промовира термогенезата, односно процесот на затоплување на организмот што го забрзува метаболизмот. Сепак, многу луѓе не знаат како да пијат кафе правилно за да изгубат килограми.

Трикот е да пиете чисто црно домашно кафе без шеќер и млеко. И покрај тоа што има подобар вкус, кафето со шеќер и млеко нема толку моќно влијание врз процесот на слабеење како класичното, горчливо домашно кафе.

Мелено ленено семе
Појадокот се состои од овесна каша или пржени јајца, а со секој оброк се додава и една лажичка мелено ленено семе. Познато е дека е добар извор на растителни влакна и го стимулира метаболизмот и ја забрзува елиминацијата на токсините од организмот.

Замена на брзата храна со домашна
Менито е составено исклучиво од готвена храна што самата ја готви. Мешунки како грашок, грав или леќа се задолжителни на менито. Овие намирници се помалку калорични и имаат корисен ефект врз цревата и метаболизмот. Обидете се да ги готвите овие оброци без запршка и да јадете без леб.

Нема потреба да се тргне слаткото од исхраната. Треба само умерено да се јаде и да биде дома зготвено. Познато е дека рафинираниот шеќер го забавува процесот на слабеење, па домашните колачи се многу подобра опција. На овој начин секогаш ќе знаете кои состојки сте ги користеле и во која количина, така што ќе биде лесно да се пресмета бројот на калории.

За една година Мери успеа да стане жена со совршена линија. „Сè е можно ако имате само малку дисциплина и волја“, вели таа.