НЕМА ПОЕДНОСТАВЕН И ПОЕФИКАСЕН НАЧИН: Како да ја исчистите пеглата од каменец и од најтврдокорните дамки?

16 август, 2020
pegla

Многу е важно плочата на пеглата да е секогаш чиста, а за тоа не ви требаат скапи средства – овој трик е доволен!

За да се спречи формирање на каменец, најдобро е да се исцеди водата веднаш по употребата, додека пеглата на пареа е сеуште жешка. Секогаш истурајте вода во пеглата според упатството на производителот.

Пеглата треба редовно да се чисти така што тврдокорните нема да се акумулираат на неа. Исто така, треба да се грижите за резервоарот за вода, зато што во него се акумулира каменец, иако модерните пегли имаат филтри, така што не е неопходно да ставате дестилирана вода. Затоа, треба внимателно да ги прочитате упатствата за употреба на паглата кога ја купувате.

Како да се исчисти пеглата од каменец?

Бидете сигурни дека е исклучена од струја, ставете маска на лицето, а потоа направете мешавина од еднакви количини оцет и сол, загрејте го само додека не се раствори целата сол.

Наполнете го резервоарот на пеглата со оваа течност и нежно протресете неколку минути.

Потоа, со притискање на копчето за ослободување на пареа, испразнете го резервоарот за вода.

После тоа, наполнете го резервоарот неколку пати и испразнете го за да ја исплакнете добро од течноста за чистење.

Ова ќе го отстрани каменецот од резервоарот и од дупките за пареа на пеглата.

Најдобро е да се исчисти пеглата веднаш по употреба, т.е. додека е сè уште жешка.

Ако користите остри предмети за чистење на железото, како што е жичен сунѓер или нож, најверојатно трајно ќе ја оштетите плочата за пеглање.

Како да ја исчистите пеглата од тврдоглави дамки и наслаги?

Лесно ќе ја исчистите пеглата со паста за заби. Нанесете ја пастата на врелата плоча и добро тријте. Потоа избришете со влажна, а потоа сува крпа. Доколку е потребно, повторете ја постапката неколку пати.

Преминете влажна крпа или алуминиумска фолија со сè уште топла плотна.

Истурете неколку капки растително масло на весник и поминете со пегла преку него, а потоа преку чиста хартија.

Синтетичките наслаги тешко се отстрануваат, затоа мора да бидете упорни. Во тој случај, користете ја купената паста за чистење и повторете ја неколку пати. На крај, тријте го со сода бикарбона.

Залепената ткаенина на жешката плоча ќе ја извадите со тоа што ќе го повлечете врелото железо тврдо над памучна, претходно натопено крпа. Ако остане нешто на плотната, обидете се да го отстраните кога ќе се олади со паста направена од вода и сода бикарбона.

Ставете сол на хартија или мека (стара) крпа и пеглајте на таа сол со врела пегла. Солта ќе се иситни и плотната ќе се исчисти без никакви последици.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris