ОПАСЕН ИЗВОР НА БАКТЕРИИИ КОЈ СИТЕ ГО ИМАМЕ ВО ДОМОТ: Направете го ова со корпата за отпадоци за да ја направите хигиенски безбедна!

14 октомври, 2020
GettyImages-1093972240

Исчистете ја на овој начин за да бидете сигурни дека е хигиенски да ја чувате дома!

Најпрактични совети за чистење на вашиот дом, со „фокус“ ​​на често заборавена ставка, корпа за отпадоци!

Овие совети се однесуваат на вообичаената корпа за отпадоци, корпа за биоотпад и корпа за рециклирање отпад.

Пред сѐ, користете корпа со капак за да ги одржувате непријатните мириси и да спречите да влезат инсекти. Имајте на ум дека корпите за отпадоци со подвижен капак не се секогаш најпрактични, бидејќи вашите раце веројатно ќе го допираат капакот секогаш кога ќе фрлите ѓубре, па и тој може да биде сè понеуреден.

Корпите со педали се идеални.

Избришете ги капакот и корпата секојдневно користејќи антибактериски чистач и хартиена крпа. Направете го ова редовен дел од вашата дневна рутина!

Применете длабинско чистење еднаш неделно! Темелно измијте ја и дезинфицирајте ја корпата со топла вода и течно средство за дезинфекција. Тријте со четка, обрнувајќи посебно внимание на дното на корпата затоа што има најнепријатни мириси.

Природен начин за чистење

Користете сода бикарбона! Посипете малку сода бикарбона на дното од корпата и истурете вода за да ги растворите сите наслаги на нечистотија, и добро да го исчистите дното.

Ако сакате да спречите непријатни мириси, на пазарот има корпи за отпадоци, но во неа можете едноставно да ставите кора од лимон или портокал. Пријатниот мирис на цитрус ќе го победи мирисот на ѓубре, ако редовно ја менувате вреќата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum