Помеѓу 15 и 20 проценти од брачните двојки живеат без секс со години

14 јули, 2020
Naslovna

Сексуалната желба може да се намали од голем број причини и кај мажите и кај жените, а паровите потоа остануваат во брак без секс. Ако не сте имале врска со месеци или години, тешко е или скоро невозможно да го рестартирате здравиот сексуален живот, пишува Men’s Health и наведува дека тие разговарале за тоа со двајца сексуални терапевти кои ги објасниле главните причини зошто бракот останува без сексуален живот и што да направите да се смени тоа.


Причина: Лош секс

Терапевтот Стефан Снајдер е автор на “Љубовта што вреди да се направи”: Како да се забавувате со одличен секс во долготрајна врска и објаснува дека ако сексот бил лош, луѓето имаат тенденција да престанат да го практикуваат тоа отколку да прават нешто за тоа.

Решение: Бидете искрени и јасно наведете го она што го сакате во спалната соба

На начин што не е агресивен или осудуван, разговарајте со партнерот за проблемите што ги имате во кревет. Ако комуникацијата е нешто што е проблем за вас, Снајдер предлага да побарате помош од сексуален терапевт. Заедно со него, можете подобро да ги артикулирате потребите на вас и на вашиот партнер на здрав и продуктивен начин.


Причина: Сексот е просечен

Постои разлика помеѓу лошиот и просечен секс. Лошиот секс е кога партнерот прави нешто што не сака или не сакате. Среднокраниот секс обично резултира од повторување на иста работа со иста личност. Во одреден момент многу е веројатно дека ќе се досадите. Доколку не го решите проблемот со просечен секс, можете да го откажете, затоа што зошто да се мачите за нешто што не е ништо посебно во секој случај.

Решение: Барајте нови начини за стимулирање на страста

„Без разлика дали сакате да вклучите играчки во вашиот сексуален живот или размислувате за отворена врска, запомнете дека вие и вашиот партнер сте креатори на вашата сексуалност“, вели Вензел. Тој ве советува да пробате нови пози, можеби да разговарате глупости или да испраќате голи фотографии на вашиот партнер во текот на денот. Постојат многу начини да се поттикне мртов сексуален живот.


Причина: Немате проблем со сексот, туку со бракот

„Ако не се чувствувате емоционално блиски со партнерот надвор од спалната соба, тешко е да се приближите за секс“, вели Вензел. Можеби еден или двајцата се чувствувате запоставено, потценето, несакано, или е нешто друго.

Решение: Работете на вашиот брак

– Сигурно нема да доживеете подобрување во сексуалното поле ако не ги решите сите емотивни проблеми со кои се соочувате од порано – продолжува Вензел. Вели дека ако се борите со комуникација, не заборавајте да барате експерт. – Не можеме да решиме проблеми во сите бракови. Но, бракот преживува со надеж. Треба да имате доза на оптимизам заедно за својата иднина ако сакате да одржите физичка интимност “, објаснува Снајдер.


Колку често бракот без секс завршува со развод?

До сега, веројатно веќе сте се запрашале дали има смисла да се обидете да се приближите до партнерот, да започнете со терапија и сите тешки дискусии, ако сеедно ќе заврши со развод. Истражувањата не нудат точен процент на бракови што завршуваат вака веројатно затоа што е тешко да се пресметаат. – Мислам дека нема точен број на разводи заради недостаток на сексуален живот, бидејќи други фактори како што се емоционална исклученост, недостаток на доверба, прељуба, ментално здравје, стрес и голем број други причини што доведоа до врска без секс и развод – објаснува Вензел.


Можеби бракот без секс и не е толку лош

Имено, проблемот се јавува само ако вие или партнерот сè уште имате желба за секс. – Ако се откажавте од сексот, добро е ако немате исти очекувања од партнерот. Значи, постојат парови кои се согласија дека повеќе не сакаат сексуална компонента во нивниот брак и тоа е совршено добро. Сепак, препорачувам да споделат заедничко хоби или активност што ослободува високи нивоа на допамин, како што се вежбање, танцување или медитација – заклучува Вензел.