Почнува сезоната на дружење во затворени простории: Со овие совети избегнете ги заразите

22 октомври, 2020
o_14999072_1024

По летото претежно на отворено и предвидување на есента, пред се поради написите за вториот бран на коронавирус, но и поради ударите врз паричникот и прашањето како ќе ја поминеме зимата, дојде време да се направат некои промени во секојдневниот живот

Затоа што пристигна моментот кога ги преместуваме планираните собири од „надвор“ во „внатре“. И кога веќе не е можно да уживате во парковите, кога дождовите ги нарушуваат нашите планови да се дружиме со пријателите на отворено, потребни се измени. Мерки за забавување на ширењето на инфекцијата, пишува Хафингтон Пост Велика Британија.

1. Носете маска

Кога престојувате во затворени простории каде што не можете да се дистанцирате од другите луѓе, носете маска. Секако дека нема да ја носите ако одите кај роднини на вечера, но не прескокнувајте ја заштитата кога станува збор за престој во продавници, трговски центри или јавен превоз.


2. Направете план за седење

Можеби звучи чудно, но ако планирате да поканите пријатели како гости, организирајте план за седење. Обидете се да организирате собири во што повеќе простори и да следите колку и како се дезинфицира просторот.


3. Отворете ги прозорците

Бидете сигурни дека просторијата во која престојувате е добро проветрена. Би-Би-Си вели дека вирусот се заканува во затворен простор, но може да се справи релативно лесно. Имено, ако влезете во собата и воздухот ви изгледа застоен, а не слушате вентилација или сите прозорци се затворени, тогаш нешто не е во ред. Затоа – отворете ги прозорците.

4. Избегнувајте јавен превоз кога е можно

Бидејќи наидувате на голем број потенцијално заразени лица во јавниот превоз, би било добра идеја да користите личен автомобил кога можете. Би било уште подобро да се свртиме кон поактивен начин на живот и да се префрлиме на велосипедизам.

5. Не споделувајте храна

Ако поканите луѓе како гости, ни случајно не послужувајте храна од заедничка чинија. Поделете на делови во кујната со чисти раце. Исто така, избегнувајте каква било заедничка храна во кафулињата и рестораните – дури и ако ја споделите со некој со кого сте во близок контакт, големи се шансите да ви се сервирале кикирики или чипс послужени порано.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum