Пет популарни совети за коса кои се целосни глупости

9 април, 2020
Naslovna

Веруваме дека досега слушавте голем број „факти“ за косата, но време е да заборавите на некои од нив. Ние ви носиме 5 најчести митови за коса кои немаат никаква врска со вистината и зошто вашата коса не може да биде здрава и убава.

Четкајте ја косата 100 пати на ден за поздрав изглед

На овој начин само ќе изгубите уште повеќе коса за еден ден. Нормално е да испуштите околу 100 влакна во текот на денот, додека над-четкањето исто така ќе извади влакна што допрва треба да испаднат. Користете четка само за стилски цели и четкајте ја нежно, без да го изгребете скалпот, пишува Инсајдер.


Подобро е да ја исушите косата на воздух  отколку да ја исушите со фен

Ова е совет што сигурно сте го чуле често, но истражувањето објавено во стручното списание „Annals of Dermatology“ покажало дека косата исушена од воздух исто така може да има негативен ефект врз косата. Фенирањето го оштетува надворешниот слој на косата, но ако косата е влажна повеќе од еден час, може да ја оштети косата внатре. Затоа, најдобро е да ја оставите вашата коса воздухот да ја исуши додека не се исуши околу 75 проценти, а потоа целосно да се исуши и, доколку е можно, да ја намали топлината, пишува Pure Wow.

Ако ја кратите косата на секои 6 недели, таа побрзо ќе порасне

Косата расте од скалпот, така што фреквенцијата на фризури нема никаква врска со брзината на нејзиниот раст. Но, причината зошто толку пати сте го слушнале овој совет е тоа што редовната фризура отстранува испукани краеви – најголемите непријатели на секој што се обидува да ја пушти косата. Доколку редовно ја храни косата со балсам, маска, масло и други козметички производи, ќе биде доволно да ги скратите краевите на секои 8 до 12 недели, за што најдобро ќе знае вашиот фризер.

Ако ја врзувате косата често, повеќе ќе ви паѓа

Ова е делумно точно. Ниска опашка и лабава пунџа нема да ви наштетат на косата, но ако често ја стискате косата (што може да му наштети на скалпот во текот на денот), тоа ќе се случи, како и прекумерно чешлање – ќе повлечете и коса што не требала да испадне и ризикувате оштетување на фоликулите на косата, што може да доведе до трајно опаѓање на косата на деловите од главата, открива студија од списанието Annals of Dermatology.

Косата ќе биде најубава ако го исплакнете шампонот со ладна вода

Овој мит се заснова на фактот дека студената вода најдобро ќе ги отстрани мртвите клетки од површината на косата и косата потоа ќе биде мазна и сјајна. Сепак, влакната содржат и живи клетки кои не се засегнати од студена (но не и топла) вода, пишува Pure Wow. Ако сакате вашата коса да изгледа здрава и мазна, повеќе инвестирајте во квалитетен балсам.