Британските научници направиле големо откритие кај потешките пациенти со Kовид-19

7 јули, 2020
Naslovna

Британски научници започнаа да тестираат третман за кој се надеваат дека може да помогне во контролата на најтешките последици од инфекција со ковид 19 кај пациенти со тешка клиничка слика.

Откриле дека пациентите со најтешка форма на ковид-19 имаат исклучително мал број на клетки на имунолошкиот систем наречени Т-клетки.

Т-лимфоцитите или Т-клетките се, покрај Б-лимфоцитите, клетки на стекнат имунитет. Тие се активираат при контакт со нивниот антиген, молекула што го стимулира производството на антитела или имунолошкиот одговор во организмот и вршат широк спектар на функции кои вклучуваат клеточен имунитет и регулирање на имунолошкиот одговор на организмот.

Следното е проценка на ефектот на интерлеукин протеинот 7

Ново клиничко испитување ќе го оцени ефектот на протеинот интерлеукин 7, со што се зголемува бројот на Т-клетките и може да му помогне на пациентот да се опорави. Тоа е спроведено, пишува Би-Би-Си, од научници од Институтот Френсис Крик, колеџ во Лондон Кинг и болницата Гај и Сент Томас.

Тие студирале крв на 60 пациенти со ковид-19 и забележале огромен пад на Т-клетките.

Професорот Адријан Хејди од Институтот Крик рече дека тој и колегите биле многу изненадени кога виделе што се случува со клетките на стекнат имунитет. „

Тие се обидуваат да го заштитат телото, но се чини дека вирусот работи, спречувајќи ги да го сторат тоа, бидејќи нивниот број значително се намали“.

“Кај микролитар (0,001 мл) капка крв, здраво лице има во просек помеѓу 2.000 и 4.000 Т-лимфоцити. Кај пациентите заразени со ковид-19 кои ги тестиравме, имало само помеѓу 200 и 1.200”, рече тој.

Ова откритие би можело да биде значајно

Научниците велат дека откритието може да го отвори патот за развој на тест за да се утврди нивото на Т-клетките во крвта, што може да даде рани индикации за тоа кој пациент ќе развие потешка форма на болеста.

Резултатите исто така сугерираат дека специфичен метод на лекување би спречил пад на бројот на клетки во имунолошкиот систем.

Ману Шанкар-Хари, советник во одделот за интензивна нега во болницата Гај и Свети Томас, вели дека околу 70% од пациентите примени во одделот за ковид-19 пристигнуваат таму со околу 400 и 800 лимфоцити на микролитар крв. Веднаш штом ќе почнат да се опоравуваат, нивото на лимфоцитите почнува да расте, додава тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi