Со цвеќето џунџуле се лечат многу болести! Дознајте повеќе за овој чај!

19 април, 2020
187367_profimedia0393853505_ls

Веројатно секој од вас го има ова во својот двор, но ретко кој знае дека џунџуле е доста лековите растение.

Во народната медицина, џунџуле се користи како диуретик, дијафоретик и антихелминтик.

Чајот од џунџуле лечи дијареја и гастрична колика.

Овој чај ја зголемува отпорноста на телото на настинка, болести на грип, разни микроби, ги спасува луѓето од вируси и бактерии и го зајакнува имунитетот. Сепак, треба да се внимава со количината на употреба на овој чај, бидејќи цвеќињата, а особено лисјата се богати со есенцијални масла и не се погодни за секого.

За да започнете, пробајте ја оваа инфузија: ставете еден цвет во чаша, истурете над него зовриена вода. По 15 минути спремен е чајот. Веднаш ќе почувствувате дали ви одговара овој третман.

Кога пиете ваков чај, изберете црвено – кафеави цвеќиња кои се богати со каротин и пигменти.

Превенција и третман на гинеколошки заболувања

За превенција неопходно е да се земе еден цвет кои ќе го потопите со 1 чаша врела вода и да пиете 0,25мл, 4 пати на ден.

Третман на гинеколошки проблеми: 3 цвеќиња со стебло, ставете ги во 400 мл врела вода, гответе 5 минути, изладете на собна температура и може да пиете. Пијте 3 пати на ден пред јадење.

Во зависност од степенот на болест, пијте според оваа шема: 21 ден, 7 дена одмор, а текот на третманот трае 2 до 3 месеци.

Течење на носот и синузитис

Инхалација- Наполнете големо тенџере со половина литар врела вода, ставете 5 цвеќиња во него, но смачкани. Покријте со пешкир и вдишете. Пет минути вдишете го воздухот од носот, издишувајте на носот. Потоа вдишете го на носот и издишување со устата.

Изгореници и рани

Маслото од овој цвет заздравува изгореници и рани. За да го подготвите маслото, ви требаат растително масло и цвеќиња од џунџуле во сооднос 1: 1. Ставете сè во стаклена тегла и покријте. Оставете да отстои преку ноќ и ставете ја теглата во врела вода 30 минути на 60 до 70 степени наутро.

Ова масло можете да го користите и за воспаление на дишните патишта, особено бронхитис, бидејќи го олеснува движењето на слузта, ја неутрализира стагнацијата и помага при кашлање.

Бањите кои содржат џунџуле цвеќе, го смируваат нервниот систем, помагаат при стресни ситуации, ја ублажуваат вознемиреноста, ја враќаат емоционалната рамнотежа.

Се препорачува за невроза, депресија, несигурност и конфузија.

Спречување болка во панкреасот

Исечете еден цвет од џунџуле, истурете 200 мл врела вода, оставете малку време, а потоа пијте една четвртина од чашата, 4 пати на ден. Овој чај го лечи панкреасот и дијабетесот.

Помага со дијабетес

Потопете 50 парчиња цвеќиња од џунџуле во половина литар ракија, оставете една недела и потоа процедете. Земете 1 лажица од оваа течност 3 пати на ден пред јадење.

Свеж сок од џунџуле ги лекува убодите кај пчелите и осите. Исто така, помага при иритација на кожата.

Подобрете го вашиот метаболизам и исчистите го црниот дроб

5 цветови џунџуле, прелијте го со 1 литар врела вода, оставете водата да врие 3 минути, а потоа процедете. Земете околу 250 мл пред јадење наутро и навечер. Овој напиток се користи за еден месец и после тоа се прави одмор една недела.

Помага кожата да изгледа помлада

Помешајте 2 лажици сецкан џунџуле цвет со 1 чаша врела вода и да стои една ноќ. Ставете 1 лажица ракија и 1 лажица сок од лимон во добиениот чај. Чувајте го овој лосион во фрижидер и избришете го лицето со него 2 до 3 пати на ден.