Вакцината против вирусот корона ќе пристигне во октомври?

8 јули, 2020
Naslovna

Американската биотехнолошка компанија Модерна во четвртокот објави дека ја забрзала работата за развој на експериментална вакцина против вирусот корона и дека очекува да започне со подоцнежните фази на клиничките испитувања на почетокот на летото.  

Во моментов има рани фази на тестирање

Компанијата со седиште во Масачусетс објави дека наскоро ќе започне средна-фаза клинички испитувања, а извршниот директор Стефан Банкел изјави дека постои можност во 2021 година да добијат одобрение за рекламирање на лек наречен mRNA-1273.  

Модерна е една од многуте компании за биотехнологија која се обидува да развие ефикасна вакцина против КОВИД-19, во која починаа повеќе од 262.000 луѓе ширум светот и заразија 3,77 милиони.  

Не постои одобрен лек или вакцина за оваа респираторна болест предизвикана од новиот коронавирус, иако некои пациенти се лекуваат со некои лекови кои се одобрени за употреба во кризна состојба.

Претходно беше речено дека клиничките испитувања од средната фаза ќе започнат во овој период, а подоцнежните фази во есен. Експерименталната вакцина сега е во раните фази на клиничките испитувања.  

Наскоро ќе започне тестирање на луѓето   

Оваа недела, „Пифејзер“ и „БиоНТек СЕ“ објавија дека започнале со испорака на вакцини против коронавирус за првични испитувања на луѓето во САД, со надеж дека ќе добијат одобрение во октомври за употреба на лекот во САД под забрзана постапка поради здравствена криза.  

Johnson & Johnson планираат да започнат со тестирање врз луѓето до септември, така што во почетокот на 2021 година ќе биде подготвен за одобрување под забрзана постапка заради кризната состојба.  

Експертите не очекуваат вакцината да биде одобрена пред 2021 година, затоа што вакцините мора да бидат тестирани врз луѓето пред да бидат подготвени за употреба на стотици милиони луѓе, ако не и милијарди.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi