Зошто треба да ставите бадеми во вода преку ноќ?

29 јули, 2020
Naslovna

Се препорачува да јадете неколку бадеми секој ден, бидејќи е исклучително здраво. Но, ќе го почувствувате нивното негување уште повеќе ако ги оставите натопени во вода преку ноќ.

Впивањето на вода во бадемите ја намалува количината на танини и киселини кои се наоѓаат во лушпата, што може да ја намали апсорпцијата на хранливи материи од бадемите во организмот.

Од влажните бадеми, телото уште подобро ќе ги „апсорбира“ сите нивни хранливи материи, витамини и минерали и ќе ја стимулира активноста на ензимите во организмот, со што се подобрува варењето на храната. Дополнителен плус на натопени бадеми е тоа што влажните бадеми се уште повкусни од сувите бадеми и можат да се користат во многу рецепти.

Натопените бадеми имаат повеќе Б витамини и ензими слични на липаза отколку сувите бадеми. Овие бадеми се исто така добар извор на калиум, влакна, протеини и здрави масти, вклучително и монозаситени и полинезаситени масни киселини, додека од друга страна тие имаат мала количина на заситени масти. Бадемите содржат калциум и железо, како и моќни антиоксиданти кои придонесуваат за добро целокупно здравје.

Како да впијат вода бадемите? Најдобар метод е 24-часовно натопување во две води. Ставете околу 250 грама бадеми во сад или тенџере и истурете топла вода над нив. После 12 часа, исцедете ја водата и додадете две лажички сол во бадемите. Потоа преполнете го садот со топла вода и оставете ги бадемите во неа уште 12 часа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris