Вкус кој ќе ве воодушеви: Лава колач (РЕЦЕПТ)

28 ноември, 20210
Screenshot_2

Брзо и лесно

 

СОСТОЈКИ:

  • 150 гр путер
  • 300 гр темно чоколадо
  • 150 гр жолт шеќер
  • 200 мл слатка павлака
  • 100 гр брашно
  • 6 јајца

ПОДГОТОВКА:

 

Додадете путер, темно чоколадо, жолт шеќер и слатката павлака во соодветен сад.

 

Тенџерето во кое претходно сме ставиле вода ја ставаме да се загрее до точка на вриење. Кога водата ќе зоврие го ставаме садот со состојките. Нежно мешајте додека масата не се растопи и изедначи.

 

Кога масата ќе стане компактна, тргнете ја на страна. Најпрво додајте го брашното со постојано мешање додека не се соедини.

 

Потоа додадете ги јајцата и продолжете со мешањето.

 

Готовата маса истурете ја во претходно премачкани садови (со стопен путер и бисквити).

Се пече во загреана рерна на 220 C 8-10 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris