Личи ли Лејди Гага на црната вдовица која ја глумеше во филмот„House of Gucci“?

25 ноември, 20210
62196251

Љубителите на модата со нетрпение го очекуваат 2 декември кога во кината почнува прикажувањето на филмот „House of Gucci“.

„House of Gucci“ е трилер базиран на вистински настани во режија на Ридли Скот, кој ги следи животите на членовите на ова семејство, особено Маурицио Гучи (Адам Драјвер), внуката на основачот на познатата модна куќа и неговата сопруга Патриша Реџани, отелотворена од Лејди Гага.

Откако Маурицио и Патриша се венчаа во 1973 година, тие се под медиумска лупа и важат за еден од првите „моќни“ парови во Италија. Нивната турбулентна врска завршила со развод во 1994 година, по што Патриција наредила атентат врз нејзиниот поранешен сопруг, поради што го добила прекарот „црна вдовица“.

Филмот најмногу се базира на раните деведесетти години на минатиот век, па модата најмногу ја следи оваа деценија. Костимографката Џенти Јејтс имаше тешка задача да ја дизајнира целата гардероба за актерите, а особено за Лејди Гага.

Maurizio i Patrizia vjenčali su se 70-ih godina prošlog stoljeća

Со оглед на тоа дека Патриција Реџиани е позната по реченицата – подобро е да плачеш на задното седиште на Ролс-Ројс отколку да се радуваш на велосипед – Џенти Јејтс знаеше дека филмскиот накит и евтините костими нема да бидат задоволително решение. Наместо тоа, таа се фрли во потрага по вистински парчиња од тоа време.

Таа позајмила луксузен накит од архивите на Бугарија и Бушерон, а барала винтиџ парчиња на втора рака и на eBay.

Тешко е да се најде облека на Гучи од времето пред 1994 година кога Том Форд стана креативен директор, тврди Шери Балч од Shripton Couture, која е специјализирана да бара токму такви половни парчиња.

Tunika-haljina koju je Gucci ponovo izbacio na tržište i original na Lady Gagi u filmu Dinastija Gucci

За разлика од некои членови на семејството, модната куќа Гучи го поддржа филмот и позајми две парчиња од својата архива за снимање. Едно од тие парчиња е кафеава туника-фустан со логото на модната куќа од 1969 година, која повторно ја лансираа на пазарот, а оттогаш е распродадена.

Кафеавата боја беше доминантна боја во дизајнот на креациите на Гучи во 1970-тите.

Креациите во тоа време беа многу конзервативни и направени од твид, вели Џонти. Патриција Реџани ретко носеше Гучи. Таа го носеше Ив Сен Лоран. Таа носеше Диор. Но, очигледно чантите, каишите и другите модни додатоци биле од Гучи.

Adam Driver i Lady Gaga utjelovili su slavni talijanski par

Затоа гардеробата на Лејди Гага во филмот се состоеше од комбинација на винтиџ парчиња и специјална облека. Таа во филмот носи 54 внимателно дизајнирани изданија – од фустани со нагласени раменици со перници и свилена блуза со таканаречена машна од пичка, преку костум за скијање, до бунда.

 

Дали Лејди Гага успеа да ја отелотвори црната вдовица треба да ја почека премиерата на филмот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris