Мистериозните патеки на Тоскана: Таинствените планинарски патишта во карпите за кои никој не е сигурен кој ги направил

26 ноември, 20210
62192770 (1)

На југот на италијанскиот регион Тоскана, еден од најубавите делови на Италија, лежат необични патишта скриени од очите на јавноста. Идеални се за патувања во природа и планинарење, затоа не ги пропуштајте при минување.

Ќе ги најдете под името Via Cava. Иако има неколку такви патишта со исто име, овие во Тоскана се најпознати.

Станува збор за мистериозна мрежа од некогашни патишта низ големи карпи чии карпи достигнуваат висина и до дваесет метри. Патеката е долга околу 16 километри, а како што чекорите се подалеку, така и „пропаѓате“. Патеката се спушта и во еден момент се израмнувате со корените на дрвјата што се надвиснуваат над тебе.

Виа Кава потсетува на премини низ кањони, а некои од патеките ги поврзуваат гробниците и градовите. Нивното име веќе укажува на фактот дека патиштата биле ископани од луѓе, но не се знае многу за нив.

Се претпоставува дека тие биле издлабени од народите кои живееле овде пред Римјаните, односно Етрурците. Исто така, некои сметаат дека патиштата се постари од нив.

Причината за изградба на овие патишта е уште помалку позната: останува прашањето зошто воопшто би граделе патишта низ карпите, кога лесно можеле да ги заобиколат или да ги поминат. Можеби ова било голем каменолом или воден канал? Потопената патека што го поврзувала градот со гробниците надвор од градот? Одбранбен систем?

И можеби е подобро некои работи да ги чувате скриени, во свет каде што сè е разоткриено и достапно на дланка. Затоа, планинарските чизми на нозе и низ мистериозни патеки покриени со мов и сите нијанси на зелено. Се вели дека овие патеки се особено магични во самрак кога сетилата се изоструваат и патеките стануваат уште помистериозни…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris