ТЕСТЕНИНИ СО ПЕСТО ОД СПАНАЌ: Прсти да излижеш!

5 декември, 20210
432856_spagete_f (1)

Ако сте љубител на тестенини, тогаш го имаме вистинскиот рецепт за вас. Ви предлагаме тестенини со песто од спанаќ!

Состојки:

400 гр тестенини по избор
лажица маслиново масло
две чешниња лук
половина главица кромид
половина чаша ореви
шест чаши спанаќ
ситно снопче босилек
четвртина чаша млеко од соја
сок од половина лимон
сол, бибер

Подготовка:

Сварете ги тестенините во посолена, зовриена вода, според упатството на пакувањето. Во блендер ставете ги оревите и кратко измешајте. Додадете спанаќ, босилек, млеко од соја, сок од лимон, сол и бибер. Се меша додека не се добие пестото од саканата структура, па се додава сок од лимон и повторно се меша. Во голема тава на маслиново масло пропржете ги исечканите кромид и лук, а потоа додадете ги исцедените тестенини и половина шолја вода во која се варени. Промешајте го пестото од спанаќ, загрејте уште една минута или две, па послужете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris