5 причини зошто помладите жени често преферираат постари мажи!

7 февруари, 2021
download

Постои теорија дека помладите жени кои сакаат постари мажи немаат добри односи со нивниот татко и бараат татковска фигура во нивниот партнер.

Други велат дека ги интересираат само парите. Но, кога ќе ги оставиме предрасудите настрана, може да сфатиме дека тие го сакаат постариот – поради неговата зрелост. Мудроста на животот е исто така привлечна, како и финансиската стабилност што ја стекнаа овие мажи – финансиската стабилност не мора да значи и богатство. Тоа само значи дека во младоста ги сфатиле своите грешки и научиле некои лекции од финансии.

Предноста на „возраста“

И може ли воопшто да се каже дека некоја разлика во возраста е „преголема“ за врска? Зад жените кои ги привлекуваат постари мажи се и еволутивните и социјалните мотиви, а спроведени се многу истражувања за оваа врска, а науката дала неколку одговори. Студија од 2018 година ги испита табуата за односите со голем јаз во возраста. Често тој и таа добиваат навредливи класификации: стар перверзен човек и спонзор или ловец на пари. Луѓето мислат дека таа сака удобен живот, а постариот дечко ќе и го понуди. Или, пак, дека за една млада жена, таквата врска е отскочна штица во нејзината кариера или стекнување на одреден социјален статус во животот. Сепак, парите или влијанието не се нужно главните мотиви. Многумина навистина се сакаат, а вистинската љубов не знае и не прашува со години.

Науката наведува 5 причини зошто помладите жени сакаат постари мажи:

1. Силен генетски профил

Се претпоставува дека помладите жени се уште се во репродуктивна возраст и кога бараат некој што ќе биде идеален татко на детето, тие сакаат маж кој веќе е ” свој човек“ што е секако посигурен од тоа да се биде со млад човек кој нема што да понуди. Значи, тие треба да се чувствуваат згрижени и безбедни.

2. Постарите мажи имаат самодоверба

Еден постар господин веќе поминал низ многу бури во животот и шири аура на самодоверба, а за една млада дама која нема многу искуство, животот може да биде полесен со некој што знае како да ја задржи назад во тешки времиња. Додека постар човек можеби нема многу богатство, тој веројатно има дом и сигурна плата, што е привлечно за некој што започнува во животот.

3. Тие знаат како да се однесуваат кон жената

Можеби една од најатрактивните работи кај постариот господин е тоа што тие знаат како да се однесуваат кон жената како дама. Ако се вратиме на плошноста, мажите имаа подобри манири, се однесуваа џентлменски кон жените. Дечките денес имаат различен морал и вредности кои воопшто не се слични на оние родени пред 80-тите години.

4. Прашање за умот

Деновиве луѓето веќе стануваат интимни на прв состанок. Но, ако тоа е само физичка привлечност, врската брзо ќе пропадне. Жените ја сакаат интимноста исто како и мажите, но сакаат и некој што се грижи за нивниот ум. Исто така, постариот маж ја импресионира со собраното знаење и животните искуства. Постариот човек ужива во добар разговор и дружење. Иако се заинтересирани за сензуална врска, тие повеќе се грижат да најдат некој со кого уживаат да разговараат преку добро кафе.

5. Тие имаат стил

Што се случи со деновите кога мажите се облекуваа како господа? Ретките жени ги привлекува кога мажите носат фармерки потесни од нивните. Или кога одат во продавница и вечера во ресторан во тренерки. Некои стилови од минатото треба да се вратат назад затоа што не можат да одговараат на ниту еден денешен тренд.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi