АГЕНТ НА ФБИ ОТКРИВА – ГЛЕДАЈТЕ ВНИМАТЕЛНО: Овој гест на телото открива дека некој ВЕ ЛАЖЕ, образот го допираат нервозните, а вратот…

6 април, 2021
shutterstock_1391066915

Без разлика дали станува збор за доброволна или неволна реакција, говор на тело, став, трепкање на окото или начинот на кој седат, луѓето откриваат многу за своите намери, чувства, стравови, но и желби. Преку невербална комуникација, луѓето можат да ви кажат повеќе отколку што понекогаш би опишале со зборови.

Ако некој е нервозен, тој тресе со нога, или удира молив на маса, шета наоколу. Честопати начинот на кој седи некој може да ви даде одговори на многу прашања, кои не мора да ги прашувате усно.

Џо Наваро, поранешен агент на ФБИ од контраразузнавачката служба, признат експерт за невербална комуникација, објасни како успеал да ги „чита“ луѓето како отворена книга за време на неговата долгогодишна кариера. Иако понекогаш тоа е невозможно, ако имате професионалец пред вас, сепак ако го следите внимателно и незабележливо, ќе можете да ги знаете намерите на сите.

Невербалната комуникација, честопати наречена невербално однесување или „говорот на телото“ е средство за пренесување информации, исто како и изговорен збор, само со изрази на лицето, гестови, допири, движења, пози, украси на телото (облека, накит, фризури, тетоважи), па дури и тонот, бојата, моќта (не содржината) на гласот на поединецот, објаснува Наваро. Невербалното однесување зафаќа просечно 60-65 проценти од преносот на информации и комуникација кај сите лица, а за време на водењето љубов може да достигне дури 100 проценти од комуникацијата на љубовникот.

„Бидете целосен набудувач на вашето опкружување, тоа е најосновниот услов за секој што сака да декодира и користи невербална комуникација. Замислете колку е глупаво да се обидуваме да слушаме некого додека имаме чепчиња за уши. Не можевме да ја слушнеме пораката и што и да се рече ќе се изгуби и за нас. Проблемот е во тоа што повеќето луѓе го гледаат, но вистински го гледаат светот околу нив, или, како што Шерлок Холмс, прецизниот англиски детектив, му рече на својот пријател д-р Вотсон: „Драг мој Вотсон, гледаш, но не забележуваш“, Наваро објаснува.

За жал, повеќето поединци ја гледаат својата околина со минимален напор. Всушност, разни научни студии покажаа дека луѓето се многу лоши набудувачи и дека има малку во нивниот свет.

Универзално невербално однесување

Одредени аспекти на говорот на телото се нарекуваат универзални бидејќи се јавуваат во слична форма кај повеќето луѓе. На пример, кога луѓето ги стискаат усните, како да се чини дека исчезнале, тоа е јасен вообичаен знак дека нешто ги мачи. Колку повеќе универзални знаци можете прецизно да препознаете и толкувате, толку поефикасни ќе бидете во проценката на мислите, чувствата и небрежноста на луѓето околу вас, објаснува поранешниот агент на ФБИ.

Универзалното невербално однесување претставува една група на знаци на телото на оние кои се релативно исти за сите. Постои и друг вид на знак за говорот на телото што го нарекуваме „идисинкратско невербално однесување“ и тие се релативно уникатни и карактеристични за одредена личност.

„Кога комуницирате со другите, обидете се да го идентификувате и утврдите нивното основно однесување. За да се утврди основното однесување на луѓето со кои редовно контактирате, потребно е да знаете како изгледа нивното секојдневно однесување, како седат, како се држат за раце, каква е вообичаената положба на стапалото, положба на телото, вие треба да ги знаат нивните црти на лицето, да знаат на која страна ги наведнуваат главите, па дури и каде најмногу ги оставаат или чуваат своите предмети: паричник, клучеви, мобилен телефон, чанта. Треба да бидете во можност да ги разликувате нивните „нормални изрази на лицето“ од оние што се јавуваат под стрес. Изразот на лицето на лице под стрес – очите се опуштени, а усните треба да бидат полни. Лицето на стресна личност е напнато и малку искривено, веѓите се собрани и челото е збрчкано“, објаснува Џо Наваро.

Секогаш обидете се да ги забележите однесувањата што се случуваат едно по друго, објасни поранешниот агент на ФБИ во книгата. Важно е да се забележат промени во однесувањето што можат да бидат знак на промена во размислувањето, чувствата, интересите или намерите. Способноста да разликувате удобност од непријатност, пријатно од непријатно, ќе ви помогне да се фокусирате на најважните однесувања при декодирање на невербална комуникација.

„Бидете дискретни и суптилни во однесувањето. Користењето невербално однесување бара внимателно да ги следите луѓето и правилно, точно и прецизно да го декодирате нивното невербално однесување“, наведува Наваро.

Лимбичен систем

Повеќето луѓе мислат за себе дека имаат само еден мозок и сметаат дека мозокот е седиште на нивното размислување и когнитивни способности, вели овој експерт.

„Всушност, има три „мозоци“ во човечкиот череп, и секој од нив извршува одредени задачи, има специјализирани функции и со другите претставува „центар за команда и контрола“ кој управува со сè што прави телото. Уште во 1952 година, пионерот на невронауката, Пол Меклин, започна да зборува за човечкиот мозок како „три во едно“ што се состои од „рептилијан (продолжен мозок, мозочно стебло)“, мозок на цицачи, „лимбичен лобус, лимбичен систем“ и „човечки мозок (неокортекс, фронтален лобус).“ Лимбичкиот систем на мозокот игра најважна улога во изразувањето на невербалното однесување, заклучува Наваро.

Nervoza

Дешифрирање на однесувањето

Покривањето на јамата на вратот смирува несигурност, непријатност, страв и вознемиреност. Играњето со ѓердан често служи за истата цел.

Триењето на челото е обично добар показател дека нешто му пречи на лицето или дека се чувствува непријатно.

Допирање на вратот се случува со непријатност, сомнеж и несигурност.

Со допирање на образот или другите делови на лицето, лицето се смирува кога е нервозно, луто или загрижено.

Воздивнувањето е одличен начин за ослободување од стресот и смирување. Луѓето го прават тоа кога тесно избегнуваат несреќа, непријатност или излегуваат од тешка и ризична ситуација.

Човекот ја прилагодува вратоврската за да се справи со несигурноста и неспособноста. Ова исто така ја покрива јамата на вратот.

Мажите го масираат или тријат вратот за да убијат негативни чувства. Тој дел од телото е богат со нервни завршетоци. Исто така постои и пневмогастричен нерв (лат. nervus vagas) што може да го забави срцето.

Мажите генерално поцврсто го покриваат вратот отколку жените кои имаат потреба да се справат со непријатност или несигурност.

Дури и краток допир на вратот ќе помогне да се смири нервозата или непријатноста. Допирањето и масирањето на вратот е многу ефикасно за ослободување од стресот и за смирување.

Кога се под стрес или кога се нервозни, луѓето ќе тријат со дланките за да се смират. Ова однесување, кое честопати останува незабележано затоа што се одвива под масата, е прецизен показател за вознемиреност и непријатност.

Вентилацијата на вратот го ублажува стресот и непријатноста.

Кога стапалото ќе се сврти од соговорникот, тоа е индикатор дека лицето сака да оди во таа насока во насоката во која е насочена ногата. Тоа е знак на намера.

Фаќањето на коленото и поместувањето на тежината на стапалата е знак на намера и вели дека лицето кое го сторило тоа сака да стане и да оди.

Кога врвот на стапалото е свртен нагоре, односно насочен нагоре, тоа обично значи дека лицето е добро расположено или дека размислува за нешто пријатно или дека слушнал добра вест.

Кога потпетиците ќе се подигнат од опуштена позиција (директно на површината) во „подготвена да започне“ позиција, тоа е знак на намера што ни кажува дека лицето сака да замине.

Ние обично ги прекрстуваме нозете кога се чувствуваме пријатно. Ненадејниот изглед на личност што не ја сакаме ќе нè натера да ја смениме позицијата.

Кога две лица зборуваат и на двајцата им се прекрстени нозете, тоа е показател дека тие се пријатни и опуштени во друштво на соговорникот.

Кога нозете на соговорникот се насочени настрана, тоа е јасен показател дека тој сака да биде на друго место. (луѓето што даваат официјални изјави стојат во таа позиција бидејќи тоа е исто така еден вид дистанцирање)

Ненадејно истегнување на глуждот може да укаже на непријатност или несигурност.

Ненадејното прицврстување на глуждовите на нозете на столот е варијанта на закопување, вкочането, што реагира на опасност.

Ненадејно прекрстување на рацете за време на разговор може да биде знак дека соговорникот чувствува непријатност или некој вид непријатност.

Потпирањето на столот е израз на територијалност, што е совршено прифатливо однесување кога сте дома, но не се препорачува кога сте на работа.

Рацете зад грб велат „не приоѓај до мене“.

Рацете поставени на колковите претставуваат силен израз на територијалност, што може да послужи и како одраз на доминација.

Кога некое лице гризе нокти, тоа обично се толкува како знак на несигурност или нервоза.

Спојувањето на јагодичките на испружени прсти е еден од најсилните изрази на самодоверба и самодоверба.

Стисната тупаница е показател дека сме напнати и загрижени.

Наведната глава настрана покажува дека на лицето му е пријатно во друштво.

Кога некое лице лаже или крие нешто, тој покажува знаци на непријатност и неудобност.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi