„Априлили“ Денес е меѓународен Ден на шегата, но дали знаевте што се крие зад овој датум?

1 април, 2021
6befe64d8864a0f3644e18dcf5f4ae5ac5a94012

Светскиот ден на шегата, 1 април, се слави со децении со неизбежната „Априлили“, но неговото потекло е прилично мистично.

Јасно е дека луѓето отсекогаш сакале да се смеат и да се забавуваат, особено на туѓа сметка, но можно е овој, денес целосно комерцијализиран празник, да има друго, подлабоко значење.

Иако сите знаеме дека 1 април е меѓународен ден на шегите, всушност многу малку се знае за самиот празник. Невообичаениот обичај за правење шеги е широко распространет во Европа, САД, Индија, но неговото потекло не е целосно разјаснето.

Сепак, постојат индиции дека ова е многу постар празник.

Обичај што луѓето го имале уште од библиско време?

Некои историчари веруваат дека прославата на 1 април датира од библиските денови. Според една статија од еден англиски весник објавена во 1789 година, токму на тој датум Ное прв испратил гулаб во потрага по копното и се покажало дека е рано. Дека тоа се случи ТОЧНО НА 1 АПРИЛ, пишува во хебрејските списи, како и во 71-вата сура од Куранот.

Друго религиозно толкување на овој датум тврди дека токму на овој ден Понтиј Пилат го испратил Исус кај Ирод и назад. Бидејќи станува збор за залудна работа / трик, некои веруваат дека тоа е потеклото на Денот на шегата.

Постојат мислења дека корените на празникот се враќаат во антички Рим, исто така познат по тоа што локалното население можело да се забавува, смислувајќи разни шеги.

„Ден на сите будали“

Многу векови подоцна, Денот на шегата се наоѓа меѓу Европејците. Според една теорија, таа традиција започнала со реформа на календарот во Франција, во средината на XVI век. Потоа, Новата година, која беше пречекана со мали подароци на пријателите и семејството, беше преместена од први април во први јануари. Терминот „Априлска будала“ им се припишуваше на оние кои продолжија да го слават празникот на 1 април.

Други велат дека обичајот се појавил во 16 век во Франција, околу 1564 година. За тој што е измамен во оваа земја, се вели дека ја примил „априлската риба“. Англичаните, пак, сметаат дека денот на шегата е земен од истокот, а 1 април го нарекуваат „Ден на сите будали“.

Сепак, сите се согласуваат за една работа – смеењето секогаш служи како добра терапија и нема да му наштети на никого ако се опушти и насмее. Дури и на ваша сметка!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris