БРАЗЛЕТНИТЕ НА ФРАНЦУСКАТА КРАЛИЦА МАРИЈА АНТОАНЕТА НА АУКЦИЈА ВО ЖЕНЕВА: Имаат 112 дијаманти! Дали вредат 4 милиони долари?

11 септември, 2021
175169_profimedia0097962504_ls

Во текот на историјата имало многу приказни за познати дијаманти, а една од нив е приказната за дијамантските нараквици на Марија Антоанета, кои успеала да ги испрати во родната Австрија пред нејзиното погубување.

На аукцијата „Magnificent Jewels“, која ќе се одржи на 9 ноември во хотелот „Де Бергус“, ќе има пар дијамантски нараквици кои и припаѓале на Марија Антоанета. Бразлетните имаат 112 дијаманти, а секое парче се состои од дијаманти наредени во 3 реда.

Дијамантите, осудената француска кралица Марија Антоанета, ги купила во 1776 година за 250.000 ливра, што во тоа време се сметало за огромна сума. Наводно платила за накитот продавајќи ги скапоцените камења што ги поседувала, како и со парите на кралот, нејзиниот сопруг Луј Шеснаесетти. Кралицата имала афинитет кон накит, особено дијаманти.

Историчарот Винсент Мејлан неодамна најде дел во кралските весници од февруари 1777 година што ја потврдува приказната за купувањето на накитот.

Следната година, братучедот на кралицата, Францис II, наредил да се отворат сандакот и да се направи попис на предметите. Меѓу предметите во кутијата биле и нараквиците, кои ќе бидат понудени на аукцијата во ноември.

Нараквиците и биле предадени на единствената преживеана ќерка на Марија Антоанета, Марија Тереза ​​од Франција, позната како Мадам Ројал, која им ги подарила на своите роднини, грофот и грофицата на Камборд и војвотката од Парма, бидејќи немала потомци.

„Во изминатите 255 години, аукциската куќа Кристи продаде многу историски скапоцени камења од кралските куќи низ целиот свет. Привилегија е да се понудат овие уникатни и исклучителни нараквици на Марија Антоанета“, рече Франсоа Курел, од аукциската куќа.

Според Аукциската куќа „Кристи“, дијамантските нараквици се единствениот семеен накит што содржи дијаманти, а кој припаѓал на Марија Антоанета.

Според проценките на експертите, нараквиците би можеле да чинат од два до четири милиони долари.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi