Дали чувството на паѓање во сон покажува нешто сериозно и треба да одите на лекар?

31 јануари, 2021
сон

Нагло се разбудивте среде ноќ, скоро скокајќи од креветот и се чувствувавте како да паѓате во празнината? Вие доживувате грч, но не разбирате што се случило? Ако некое од ова ви изгледа познато, не грижете се, веројатно сте го искусиле она што научниците го знаат како хипнагогичен дел.

Хипични грчеви и чувство на пад
Како што свеста ги напушта нашите тела кога ќе заспиеме, мозокот почнува да работи поинаку отколку кога сме будни. За време на овој премин од будност во сон, може да се појави нешто познато како хипнотичко грчење. Хипнотички грч е ненадејно движење кое потсетува на грчење, чувството што го имаме кога одеднаш нè плаши.

Ова необично движење е резултат на миоклоничен спазам, ненадејно и присилно грчење на мускул или група на мускули што може да се појави сам или по ред, со или без образец. Икање, на пример, е уште една многу честа форма на миоклонични грчеви.

Хипнотичките конвулзии обично се состојат од единствена контракција и се поврзани со чувство на пад, почеток на сон (или визуелно или аудитивно) или жива хипнагогична халуцинација (произведена кога некое лице заспива).

Хипнотички грчеви обично се јавуваат кога лицето заспива. Вообичаено е овие грчеви да предизвикаат конфузија околу тоа кога всушност започнува спиењето и дали сонуваме или не. Иако нивната причина не е многу јасна, а достапните информации се ограничени, научниците веруваат дека тоа може да бидат некои од причините:

Физичка активност: Вежбањето пред спиење може да го над-стимулира вашето тело и да го отежни раното заспивање.

Анксиозност и стрес: Спиењето со многу грижа на ум може да го задржи вашиот мозок активен подолго отколку што е потребно, што пак може да доведе до испраќање на предупредувачки сигнали дури и додека вашето тело спие.

Кофеин и други стимуланси: Овие и други стимулативни производи влијаат на способноста на организмот да спие природно и да спие чисто.

Лишување од сон: Други нарушувања на спиењето и лоши навики на спиење, исто така, можат да бидат поврзани со овие грчеви.

Покрај овие можни причини, постои уште една интересна теорија со еволутивна перспектива која објаснува зошто се појавуваат хипнотички грчеви. Според истражувањето на Универзитетот во Колорадо, овие грчеви би можеле да бидат архаичен рефлекс што се случува кога мозокот погрешно ја толкува природната релаксација на мускулите за време на спиењето како ризик да падне од дрво каде некогаш спиеле нашите предци.

Хипнотички напад не секогаш не буди.

Интензитетот на хипнотичкиот грч може да варира. Искуството не секогаш нè буди во паника. Понекогаш грчењето е благо и не го нарушува нашиот сон. Меѓутоа, ако имаме партнер за спиење, тие може да го забележат тоа.

Понекогаш мускулната контракција не само што не буди, туку нè остава во состојба на шок неколку секунди. Некои луѓе дури се чувствуваат како да биле истуркани од креветот. Ова чувство е нагласено ако сонуваме да паднеме од зграда или друго високо место.

Кога да одите на лекар?
Добрата вест е дека не станува збор за сериозно нарушување или предизвикува компликации. Всушност, тоа ретко е знак за поголем проблем. Според истражувањето, помеѓу 60% и 70% од луѓето страдаат од овие ноќни грчеви, без оглед на возраста или полот.

Обично, ако имате хипнотички конвулзии, не е потребно да одите на лекар. Сепак, се препорачува кога епизодите се толку чести што влијаат на можноста за паѓање или спиење. Во овие случаи, специјалистот ќе може да исклучи невролошки нарушувања или нарушувања на спиењето, кои потенцијално може да бараат третман.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris