Дали оптимистите живеат подолго?

2 април, 2021
fb093760153d946d45fe802d1053bf139da1f40e

Науката ни кажува дека позитивното размислување на дневна основа и верувањето дека околностите ќе одат рака под рака, позитивно влијаат на нашето здравје.

Во исто време, кога веќе размислуваме, подобро е нашите сопствени мисли да ни служат, отколку да нè саботираат. Резултатите од обемната студија спроведена на Медицинскиот факултет во Бостон покажаа дека е подобро чашата да се гледа како половина полна отколку обратно, бидејќи се поголеми шансите да живееме подолго.

Во студијата учествувале жени чие однесување било следено 20 години, или мажи чиј пристап кон животот бил анализиран во период од 30 години. По исклучувањето на други фактори, како што се спортот и исхраната, се покажа дека оптимистите имаат предност пред песимистите. Поточно, 25 проценти од најпозитивните дами во споменатата група имале 15% поголеми шанси да живеат подолго. Од друга страна, се покажа дека кај мажите оваа можност е нешто помала, во износ од 10,9 проценти.

Покрај тоа, ова истражување покажа дека најпозитивните учесници во оваа студија (и жени и мажи) имаат далеку поголема веројатност да живеат над просечен животен век. Во бројки, тоа би значело дека оптимист има 1,5 пати поголема шанса да живее повеќе од 85 години, во споредба со песимист, што, ќе се согласите, не е мал.

И со насмевка и оптимизам, сè е подобро, нели?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi