ДЕНЕС Е ВЕЛИКА САБОТА: Еве што се прави на овој ден од празникот и зошто јајцата се бојат во црвено!

1 мај, 2021
4db8ed9acfd775aa7fca6477149790f846399953

Велика сабота е дел од страсната недела и вовед во велигденските празници.

Православната црква верува дека Исус бил во гробот тој ден во Телото, и дека бил во Адот со духот, а истовремено на престолот со Отецот и Духот, само затоа што Тој е сеприсутен Бог, неразделен од другите две лица на Светата Троица.

На тој ден, Исус Христос покажа дека староста, која беше обележана со одбележување на денот на сабота, заврши и дека започна ново време во кое се славеше денот на Неговото Воскресение.

На тој последен ден од Неделата на страдање и смрт, верниците го бакнуваат покровот на Христовиот гроб, кој свечено се вади пред православните олтари на Велики петок, а на крајот на денот во сабота, пред Велигден, со специјален ритуал на процесија околу црквата.

Традицијата вели дека сите јајца станале црвени во моментот кога Исус станал од гробот, и затоа треба да бидат обоени во црвена боја.

Денес, целата работа е завршена и доаѓа ВЕЛИГДЕН!

Велика сабота е ден пред Велигден, кога е завршена работата неопходна за одбележување на големиот празник. Куќата е подготвена и исчистена, облеката е подготвена, јајцата се насликани, по правило наутро пред изгрејсонце. На Велика сабота нема работа на терен и жените не прават ракотворби.

Ритуалните Велигденски лебови и велигденски колачи се месат.

Тие обично се тркалезни со дупка во средината, каде што се поставува јајце на Велигден. Во Хомолjе велигденското јајце е украсено со босилек и се месат дополнителни помали велигденски колачиња.

Јајцата се обоени во црно

На Велика сабота нема работа на терен и жените не прават ракотворби. Во куќите кои имале фатален случај, јајцата се обоени во темно црвена, црна или маснотии во саѓи. Јајцата, според популарното верување, треба да ги сликаат исклучиво жени.

Во југоисточниот дел на Банат, тие исто така месат колачиња, кои по бдението се носат на гробиштата. Гробницата е преплавена со вино и темјан.

Исто така, традиција е дека на првиот Велигден, во оние семејства кои примиле новороденче, и каде што детето сè уште не наполнило една година, јајцата не се насликани и на таквите деца им се дава нефарбано јајце.

Истото важи и за семејствата кои имале фатален случај, јајцата не се вапсуваат на првиот Велигден по тој настан.

Според старата традиција, на Велика сабота, во храмовите може да се вршат крштевки на оние кои се придружиле на верата и се подготвувале за неа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi