Денешната најспектакуларна „Супер цветна крвава месечина“

26 мај, 2021
super cveten krvav mesec

Најспектакуларната супер месечина на денешницата оваа година ќе се совпадне и со делумното затемнување на Земјиниот сателит.

Благодарение на затемнувањето, Месечината не само што ќе биде одлична, туку и „крвава Месечина“, објави американската НАСА.

Таканаречената крвава месечина обично се јавува при затемнување, кога Земјата е директно помеѓу Месечината и Сонцето и кога ја крие Месечината од сончевите зраци, а името „црвена“ (крвава) се должи на црвената рефлексија, Извештаи на CBS News.

„Кога тоа ќе се случи, единствената светлина што достигнува до површината на Месечината е од работ на атмосферата на Земјата. Молекулите на воздухот од атмосферата на Земјата го расфрлаат најголемиот дел од сината светлина. „Преостанатата светлина се рефлектира на површината на Месечината со црвен сјај, што прави месечината да изгледа црвена“, објасни НАСА.

Резултатот е „лесен прстен“ околу Месечината, за кој сè уште не е можно да се предвиди колку ќе биде црвен.

Супер Месечината оваа година, една од трите годинава, не само што ќе се совпадне со затемнувањето, туку ќе биде и најголемата Супер Месечина оваа година.

Супер Месечината од оваа година се нарекува и „цветен месец“, таа ќе биде поголема од вообичаеното, бидејќи ќе биде најблиску до Земјата, а се нарекува и цветнa поради изобилството на цвеќиња што цветаат на Земјата во тоа време .
Оваа година Супер Месечината ќе биде делумно видлива каде и да е ноќ, според агенцијата НАСА, со образложение дека во случај ноќта да биде чиста, граѓаните на делови од Азија и Австралија, САД и Јужна Америка ќе можат да уживајте во сцената.

Жителите на Хаваи, Алјаска и западните држави најдобро ќе можат да го видат тоа во САД.

Самото затемнување ќе трае околу 14 минути, а целиот настан околу пет часа, од 8,47 до 13,49 часот координирано универзално време, што значи дека ќе може да се види во Азија во раните вечерни часови, а во САД во раните утрински часови .

За оние кои нема да можат да го следат затемнувањето со голо око, организирана е виртуелна телескопска проекција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi