ДИЕТА СПОРЕД ХОРОСКОПСКИ ЗНАК: Близнаците се во опасност, а ни на Бикот не му е лесно

12 јули, 2021
100987fab6643f5803b3042addcd5acc1682abbe (1)

Постои општа астролошка поделба по знаци каде за секој од нив се утврдува кои се критичните места на телото и на кој начин лицето се здобило со вишок килограми.

Не е доволно да се наведат знаците на Зодијакот и од таа табела да се утврди дали некој е дебел или не, но за тоа е потребно да се погледне целата натална карта, и врз основа на тоа да се утврди на кој начин едно лице може најмногу лесно ставете ги килограмите во ред.

Во наталната карта, ние првенствено ги разгледуваме знакот и светлата (Сонце и Месечина), потоа кои аспекти ги прават Марс (метаболизам – согорување), Уран (забрзување, нервоза), Венера (шеќер, маснотии), Јупитер (проширување, проширување, раст, експанзија), Сатурн (намалување, забавување, ограничувања, самодисциплина, недостиг), Плутон (регенерација), Нептун (труење, погрешна диета, алкохолизам).

Овој начин на анализа на хороскопот може да биде многу корисен, бидејќи, покрај тоа што ќе ги видиме општите тенденции во хигиената на храната, можеме навреме да забележиме и потенцијални здравствени проблеми, бидејќи, како што знаеме, здравјето влегува во устата.
Се разбира, полињата и знаците во кои се случуваат одредени аспекти се важни, бидејќи според нивната симболика можеме да утврдиме за кој дел од телото станува збор.

Хороскопот, исто така, покажува дека некој е склон кон нервоза.
Ако, на пример, седмата куќа или нејзиниот природен владетел Вага е полна, тогаш можеме да претпоставиме дека оваа личност има проблем со задникот, ако Јупитер и Венера се едни покрај други – знаеме дека таа личност троши премногу слатки и масни храна (Венера) која ги шири задникот (Јупитер) (Вага).

Ако некој нема проблеми со телесната тежина, но обратно – потребно е да се здебели, ќе погледнеме и сигурно ќе видиме Уран или Марс во некој аспект предизвикувачки со светла или потпис, што укажува на тоа дека некое лице ја троши својата енергија брзо (а со тоа и согорува маснотии).

Секако, советот за оваа личност би бил да се намали нервозата (Уран) или физичката активност (Марс) и да се зголеми внесот на маснотии и шеќер (Венера), да се јаде секогаш во друштво, да се направи трпезата естетски пријатна …

Второто поле на хороскопот зборува за начинот на исхрана. Астролошкиот знак на врвот на ова поле го означува следново:

Овен – Топла храна, месо, скара, зачинета, зачинета.

Бик – Mрсна храна, сланина, чорби

Близнаци – Брза храна, оброци на нозе, закуски.

Рак – Национална кујна, локални специјалитети, течна храна.

Лав – Врвна храна, престиж во исхраната, оброци во ресторанот.

Девица – Мали оброци, макробиотици, здрава храна, јадете додека работите.

Вага – Оброк во друштво, убаво средена трпеза, слатки.

Шкорпија – Тие завршуваат оброци на други луѓе, јадат што јадат другите, изгорена храна, крваво месо.

Стрелец – Огромни оброци (гладни очи), увезена храна, огромен прибор за јадење.

Јарец – Бајата храна, ладна, зима, сирење, јогурт, кисело.

Водолија – Брза храна, оброк со пријатели, храна како нужно зло.

Риба – Главен оброк за вечера, риба, алкохол.