Државните истражни органи ги преквалификуваа кривични пријави против соработниците на Навални

26 март, 2021
naslovna

Рускиот истражен комитет ги обнови обвиненијата за „санитарниот случај“ што беше покренат против десет соработници на Алексеј Навални по протестот за поддршка на затворениот опозициски политичар во Москва на 23 јануари. Ова го објави адвокатот Владимир Воронин, кој ги застапува интересите на опозициска  активистка Љубов Собол.

Случајот, кој првично беше отворен под обвинение за кршење на санитарните и епидемиолошките правила во услови на пандемија на коронавирус, беше преквалификуван како „поттик“ за извршување на ова злосторство. „Тоа е, сите десетмина осомничени, наводно, поттикнале неопределен круг на луѓе да излезат на улица и да претставуваат закана“, рече Воронин за време на прес-конференција емитувана на SotaVision  во среда, 17 март.

Адвокатот истакна дека државните истражители допрва треба да утврдат конкретни лица кои наводно биле поттикнати од осомничените да ги кршат рестрикциите поврзани со коронавирусот.

Воронин додаде дека немало истражни дејствија откако детективите го покренаа случајот во јануари, а одбраната беше известена само за вештачење во средината на март. Според адвокатот, кривичната постапка е отворена со единствена цел „да ги изолира луѓето [осомничените] во нивните станови на максимален временски период и да не им дозволи да комуницираат со никого”.

По протестите за Навални во Москва на 23 јануари, полициските службеници покренаа кривична постапка против десет негови соработници за наводно кршење на санитарните и епидемиолошките ограничувања. Случајот подоцна беше предаден на Истражниот комитет. Осомничените во случајот се наоѓаат во домашен притвор од крајот на јануари.

Според московските власти, 19 лица заразени со коронавирусот учествувале на протестот на 23 јануари, со што се создала закана од масовна инфекција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris