ЅВЕЗДИТЕ ВИ КАЖУВААТ: Строго избегнувајте ги овие работи ако сакате среќен живот, еве што треба да прави секој знак!

17 март, 2021
shutterstock_1114183781_1000x0 (1)

ОВЕН

Вие не припаѓате на луѓе кои знаат да забават и да ја ‘повлечат рачната’. Напротив, имате тенденција да трчате пред сите и да налетате на несигурни ситуации. Кога нешто ве разочарува или нервира, сакате да го истурате бесот врз првата личност која ќе ви застане на патот. Треба да избегнувате претерување со што било и да ги дозирате своите активности повнимателно. Кога станува збор за диета, избегнувајте алкохол, шеќер и месо, бидејќи тие ве охрабруваат на акција и агресивно однесување.

БИК

Организирајте го вашиот живот така што никогаш не треба да брзате, бидејќи Бикот што брза е еден од најнеефикасните знаци на Зодијакот. Вашиот физички и емоционален метаболизам е забавен, па затоа морате постепено да ги прифаќате сите промени. Ненадејните промени ја нарушија вашата рамнотежа. Консумирајте поголеми количини овошје, риба и зеленчук и избегнувајте слатки. Ако вашата работа е седечка, одете барем на кратка прошетка секое утро, но не премногу бавно.

БЛИЗНАЦИ

Вашата слаба точка е дишењето, затоа треба да избегнувате многу високи и ниски температури, како и престој во простории со многу прашина и чад. Исто така, внимавајте на промаја, избегнувајте алкохолни пијалоци, тешки оброци и монотона диета. Потребен ви е калциум, минерал важен за вашите коски, заби, тетиви, циркулација и бронхии. Спорт кој бара подвижност, како што е гимнастика, ви одговара.

РАК

Треба да се држите настрана од прекумерни количини на вода и храна на кои сте склони поради вашата емотивна природа, која бара утеха од страдањето во огромна количина храна, особено слатки и пијалоци. Избегнувајте мрсна храна и газирани пијалоци, а тврд зеленчук, кисело овошје и зачинети сосови не се препорачуваат. Потребно ви е што повеќе движење и да останете во весело друштво. Обидете се да шетате што е можно повеќе, по можност покрај малку вода.

ЛАВ

Вие сте претставник на знак кој не прави ништо до половина, па затоа често трошите емоции и нерви на работи и луѓе кои воопшто не заслужуваат толку многу од вашето внимание. Исто така, обидете се да комуницирате со другите на исто рамниште. Вие би уживале во редовни масажи на грбот и вежби за дишење. Вклучете храна богата со магнезиум, минерал кој се наоѓа во кељ, брокула, спанаќ, цели зрна, ореви, грав, пченка и месо.

ДЕВИЦА

Вие сте еден од ретките знаци што наметнуваат доволно ограничувања на самиот себе. Не треба да го посветувате целиот свој живот исклучиво на работата и обврските. Склони сте на стомачни тегоби, болести на цревата, црниот дроб и панкреасот. Во исхраната треба да вклучите сок од боровинка и ким за да спречите проблеми со варењето на храната. Би било добро да научите да се релаксирате преку спорт, со музика, медитација или уште подобро, во весело друштво.

ВАГА

Избегнувајте храна што има премногу токсини, бидејќи слаби точки ви се црниот дроб и надбубрежните жлезди. Не треба да јадете набрзина или да консумирате брза храна и треба да избегнувате студ. Би било добро да носите волна што овозможува подобро функционирање на бубрезите и уринарниот тракт. Храна што треба целосно да ја исфрлите од исхраната се слатки, сол, суво овошје и конзервирана храна. Пијте многу вода, по можност со малку лимон, и дефинитивно треба да вклучите интегрален ориз во вашата исхрана.

ШКОРПИЈА

И покрај тоа што поседувате исклучителни интелектуални способности, не можете да ги контролирате вашите инстинкти. Немате мерка во ништо. Кога ставате нешто во главата, мора да го постигнете тоа, барем на штета на другите, па дури и на вашата. Склони сте на инфекции и труења, затоа дефинитивно треба да вклучите сливи за подобро варење и хмељ за прочистување на крвта во вашата исхрана. Мудро се справувате со вишокот енергија, избегнувајќи ги ексцесите, со што ја елиминирате можноста да имате какви било психосоматски заболувања.

СТРЕЛЕЦ

Вие имате тенденција да претерувате во сè, во јадењето, пиењето, сексот, спортот, па дури и во работата, особено кога ‘горите’ за нешто. Па дури и кога станувате мрзливи, немате рамен. Избегнувајте седечки работни места и затворени простории и останете на свеж воздух колку што е можно повеќе. Избегнувајте калорична храна, исто така, бидејќи имате тенденција да собирате маснотии на колковите и бутовите. Променете ја исхраната и започнете да избегнувате точно она што ви се допаѓа, силни зачини и алкохол и консумирајте повеќе зеленчук, риба и бело месо.

ЈАРЕЦ

Не треба да се сфаќате себе си и остатокот од светот толку сериозно. Обидете се засекогаш да го отфрлите песимизмот и вродената горчина, налетот на лоши и негативни мисли кои полека ве уништуваат, убивајќи ја вашата волја за работите што ги сакавте до вчера. Научете да ги елиминирате лошите емоции кои трошат премногу од вашата енергија и ви го расипуваат расположението. Повеќе престој на свеж воздух и поголема физичка активност, одење, спортување или уживање во пријатно друштво, ви треба повеќе од кој било друг знак.

ВОДОЛИЈА

Избегнувајте опасни спортови, особено оние кои бараат многу енергија. Многу сте подложни на стрес, па затоа би било добро од време на време да паузирате и да се релаксирате. Вие сте кревки, со слаби тетиви и зглобови, поради што треба да избегнувате носење тешки товари и физички активности за кои е потребен поголем напор бидејќи може да доведат до отекување на нозете. Циркулацијата е ваша слаба точка, па затоа ни претерана изложеност на сонце не ви е корисно.

РИБА

Како што брзо се заморувате, вие сте предмет на разни здравствени проблеми што дури и експертите не знаат како целосно да ги објаснат. Вашата психа е под влијание на Месечината и Нептун, поради што сте склони кон невровегетативни проблеми и проблеми со притисокот. Посебно внимавајте на стапалата, бидејќи тие се вашата слаба точка. Подложни сте на вирусни инфекции и поблаги форми на труење, затоа треба да избегнувате алкохол, цигари и силни зачини и да консумирате храна богата со железо, протеини и протеини. Во секој случај, најголемо внимание посветете на вашата психа, бидејќи кога вашата психа е здрава, и телото е здраво.