Како да го излекувате пеколниот мамурлак: Од конзумирање сардини до водење љубов!

1 јануари, 2021
228635_shutterstock-578263630_ls

Бидејќи повеќето од нас ја дочекаа Новата година дома, многумина решија да се „опуштат“ и да се напијат уште неколку капки.

Ви донесуваме 8 начини како да се ослободите од пеколниот мамурлак:

1. Вода, вода и вода само

Ако сте пиеле вода со алкохол, тогаш денес немате проблеми со главоболки и мамурлак. Сепак, повеќето луѓе го забораваат тој факт, па следниот ден по прославата страдаат од мигрена предизвикана од мамурлак.

Бидејќи не се грижевте за себе синоќа, денес треба: да пиете лимонада без шеќер и мед, да пиете вода, минерална вода во количини повеќе од 2 литри на ден.

2. Секс

Можеби не ви е до тоа ова утро, но сексот лечи мамурлак. Ова го докажува и Роберта Стрингер, нутриционист кој тврди: „Еден од најефикасните, забавни и најевтините начини да се ослободите од мамурлакот е сексот“.

3. Лекција за иднината: никогаш не пијте на празен стомак

Добра капка има добар вкус само кога се јаде добро. Ако сакате да избегнете мамурлак, задолжително јадете со пијалокот.

Ден по прославата, обидете се да јадете мала и урамнотежена исхрана.

4. Спиење

Дремнете, спијте, дајте му можност на вашето тело да се опорави.

5. Свеж воздух и прошетки

Веројатно не ви се допаѓа, ниту го сакате животот, ден по новогодишната ноќ, но натерајте се да прошетате и да земете свеж воздух. Д-р Дебора Ли советува лесна прошетка, без потешки вежби.

6. Без газирани пијалоци

Ниту еден газиран сок или енергетски пијалок не смее да се консумира по ноќта помината пиејќи алкохол. Само дополнително ќе ве дехидрира.

7. Пробајте чај од ѓумбир

Ако имате сериозна мигрена придружена со гадење, се препорачува чај од ѓумбир. Малку парче ѓумбир изрендајте во врела вода и оставете го да зоврие неколку минути. Тргнете го од оган, процедете и пијте без засладувачи.

8. Јадете риба

Верувале или не, рибите богати со омега 3 масни киселини ќе ви помогнат да се ослободите од мамурлакот. Рибиното масло има потенцијал да ги заштити мозочните клетки оштетени од алкохол, иако тоа истражување допрва треба да се потврди.

Кој е вашиот најдобар лек за мамурлак?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris