Не верувајте на своите очи! Што гледате – цик-цак линии или криви? Оваа оптичка илузија ќе ве полуди!

13 февруари, 2021
ови

Ако сте како повеќето луѓе, веројатно ќе ги видите брановите и цик-цак-линиите во наизменични парови – барем тоа е она што треба да го видите ако ги погледнете линиите на сивата позадина што доминира на средината на сликата. Сега погледнете ги линиите во горниот лев и долниот десен агол на сликата, каде што позадината е бела или црна. Дали забележувате дека се случува нешто поразлично?

Но, зошто толку многу од нас гледаат цик-цак линии на оваа слика, а всушност сите линии на неа се брановидни? Според Такахаши, ова би можело да биде поврзано со начинот на кој нашите очи ги разликуваат брановите и аглите во реалниот свет – и можно е начинот на кој ги разделуваме овие двајца да предизвика некаков конфликт во визуелниот систем на мозокот.

Одеднаш сите се брановидни
Ако линиите во тие црно-бели области изгледаат брановидни, но исто така гледате цик-цак-линии во сивиот среден дел, честитки – само што добивте дијагноза на заслепеност на слепилото! (Без грижа, тоа всушност не е здравствена состојба или нешто за што треба да се грижите).

Претпоставуваме дека основните механизми за перцепција на нежната крива и механизмите на тапата перцепција на аголот се натпреваруваат едни со други на неизбалансиран начин – објасни Такахаши во својата работа, а перцепцијата на аголот може да биде доминантна во визуелен систем.

Прашање на еволутивна адаптација
Но, зошто аглите доминираат над кривините, наместо обратно? Хипотетички, ова може да биде затоа што луѓето мораа да се прилагодат на измислените геометрии на современиот физички свет околу нас.

„Би рекол дека нашите очи и мозок можат еволутивно подобро прилагодени да детектираат агли отколку брановите“, рече Такахаши.

Опкружени сме со вештачки производи кои имаат многу повеќе агли од природната средина. Овој визуелен феномен не предизвикува проблем во нашето секојдневие, инаку некој ќе ја замислеше оваа илузија долго пред мене – додаде експерименталниот психолог.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi